
Pračku byste měli čistit ideálně jednou za měsíc. Jde o skvělou možnost, jak předcházet zápachu z bubnu a také pravidelně likvidovat vodní kámen. To všechno povede nejen k dokonale vypranému prádlu, ale také delší životnosti vašeho spotřebiče. Nepotřebujete přitom žádné chemické prostředky. Bohatě vám postačí věci, které máte běžně ve své kuchyni.
Ocet a jedlá soda
Asi 2 hrnky bílého octa nalijte přímo do bubnu pračky. Dokáže odstranit zápach, plísně i vodní kámen. Přidejte ¼ hrnku jedlé sody do bubnu a zapněte program na vysokou teplotu. Nejlepší je 90 stupňů, při kterých se aktivují obě složky a zničí všechny bakterie. Jen do pračky nedávejte žádné prádlo.
Čištění těsnění dvířek
S pomocí octa a jedlé sody můžete velmi snadno a rychle vyčistit také gumové těsnění kolem bubnu. Právě tam se často drží nejvíce vlhkosti, nečistot a plísní. Jestli jsou nečistoty velmi odolné, připravte si pastu z jedlé sody a vody, která dokáže odstranit úplně všechno.

Zdroj obrázku: Freepik
Zásobník na prací prostředky
Podobným způsobem vyčistíte také zásobník na prací prášek. Stačí ho nejdřív důkladně opláchnout teplou vodou (mimo pračku) a odolnější usazeniny vyčistit octem a starým zubním kartáčkem. Není na tom nic těžkého a během chvilky bude zásuvka znovu jako nová.
Čištění filtru
Jednou za dva až tři měsíce vyčistěte také filtr. Jednoduše ho vyndejte z pračky, opláchněte důkladně pod tekoucí vodou a vraťte zpátky. Musíte si dávat pozor, abyste ho umístili správně, ale jinak na tom nic není. Když to nebudete dělat, riskujete zkrácení životnosti pračky a také špatně vyprané prádlo.
Zázrak proti vodnímu kameni
Kromě octa a jedlé sody můžete proti vodnímu kameni použít také kyselinu citronovou. Nasypte 5-6 polévkových lžic přímo do bubnu spotřebiče a nastavte program s nejvyšší teplotou. Nechte pračku vyprat naprázdno a vždy (po čištění i praní) nechte dvířka spotřebiče otevřená, aby mohla vyschnout všechna vlhkost.
Zdroj: https://cleanmama.com/how-to-naturally-clean-any-washing-machine/