Šetřit s vodou může začít každý. I malé změny uspoří stovky litrů vody ročně

Šetření vodou je velké aktuální téma. Není to ani tak kvůli finančním problémům jako spíš klimatickými změnami. Vodou se vyplatí šetřit jak doma, tak na zahradě, a to pomocí několika triků a návyků. Sucho je katastrofální pro úrodu, takže jde ruku v ruce se zvýšením cen potravin a také reálnou hrozbou nedostatku zásob.

Zkontrolujte těsnění na bateriích

Kde začít, pokud chceme šetřit vodou? Nejprve zkontrolujte domovní instalaci a opravte všechny vadné nebo netěsné kohoutky. Vyplatí se zkontrolovat i nádržku toalety, protože nadměrným používáním přestává těsnit. Můžete zakoupit baterie, které dávkují správné množství vody, a na kohoutky nainstalovat perlátory, tedy sítka s jemnými oky. Ty vodu provzdušňují a šetří tím její spotřebu.

Doporučený článek:  Pivoňky ve váze jsou jedinečnou dekorací. Stačí přihodit trochu do vody a vydrží mnohem déle

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody vyplýtváte při každodenní hygieně nebo úklidu? Většinu přitom úplně zbytečně. Při holení a čištění zubů vypínejte kohoutek, namísto napouštění vany se osprchujte a pračku i myčku zapínejte až tehdy, když jsou plné. Nádobí myjte v napuštěné vodě ve dřezu, pokud ho myjete ručně. K zalévání rostlin používejte vodu z vařené nesolené zeleniny nebo dešťovou vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny zalévejte dešťovou vodou

O tom, že rostliny na zahradě potřebují ke správnému růstu a produkci plodin dostatečnou dávku vody, nemůže být pochyb. Ale co zalévání v období sucha? Shromažďujte dešťovou vodu. Hodit se budou speciální nádrže, které je nutné umístit tak, aby do nich voda stékala. Dešťová voda je pro rostliny navíc lepší než voda z vodovodu.

Doporučený článek:  Indukční varná deska je krásným doplňkem kuchyně. Dokonalý lesk zajistí obyčejná kosmetika

Pokud se o zahradní rostliny správně postaráme, může se jejich potřeba vody snížit. Stačí k tomu použít mulč. Substrát bude izolován, takže voda v půdě se bude pomaleji odpařovat, navíc se sníží množství plevele a zlepší se stav rostlin. K mulčování můžete použít borovou kůru, hnůj, kompost, posekanou trávu, větve jehličnanů, kartony nebo agrotextilii.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml