Šetření vodou je velké aktuální téma. Není to ani tak kvůli finančním problémům jako spíš klimatickými změnami. Vodou se vyplatí šetřit jak doma, tak na zahradě, a to pomocí několika triků a návyků. Sucho je katastrofální pro úrodu, takže jde ruku v ruce se zvýšením cen potravin a také reálnou hrozbou nedostatku zásob.
Zkontrolujte těsnění na bateriích
Kde začít, pokud chceme šetřit vodou? Nejprve zkontrolujte domovní instalaci a opravte všechny vadné nebo netěsné kohoutky. Vyplatí se zkontrolovat i nádržku toalety, protože nadměrným používáním přestává těsnit. Můžete zakoupit baterie, které dávkují správné množství vody, a na kohoutky nainstalovat perlátory, tedy sítka s jemnými oky. Ty vodu provzdušňují a šetří tím její spotřebu.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody vyplýtváte při každodenní hygieně nebo úklidu? Většinu přitom úplně zbytečně. Při holení a čištění zubů vypínejte kohoutek, namísto napouštění vany se osprchujte a pračku i myčku zapínejte až tehdy, když jsou plné. Nádobí myjte v napuštěné vodě ve dřezu, pokud ho myjete ručně. K zalévání rostlin používejte vodu z vařené nesolené zeleniny nebo dešťovou vodu.
Rostliny zalévejte dešťovou vodou
O tom, že rostliny na zahradě potřebují ke správnému růstu a produkci plodin dostatečnou dávku vody, nemůže být pochyb. Ale co zalévání v období sucha? Shromažďujte dešťovou vodu. Hodit se budou speciální nádrže, které je nutné umístit tak, aby do nich voda stékala. Dešťová voda je pro rostliny navíc lepší než voda z vodovodu.
Pokud se o zahradní rostliny správně postaráme, může se jejich potřeba vody snížit. Stačí k tomu použít mulč. Substrát bude izolován, takže voda v půdě se bude pomaleji odpařovat, navíc se sníží množství plevele a zlepší se stav rostlin. K mulčování můžete použít borovou kůru, hnůj, kompost, posekanou trávu, větve jehličnanů, kartony nebo agrotextilii.
Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml