Dřevěné pomůcky v kuchyni potřebují pravidelnou péči

V dnešní době existuje nepřeberné množství nejrůznějších naběraček, vařeček, misek, speciálních lžiček, prkének a podobně a k jejich výrobě se používají různé materiály, dřevo, plast, kov, silikon a další. Dřevo je velice dekorativní a navíc vás přiblíží přírodě, ale je třeba vědět, jak ho udržovat.

Základní pravidla používání

Ať už je dřevo ošetřeno, či nikoliv, měli byste je vystavovat jen nejnutnějšímu kontaktu s vodou, který by měl být co nejkratší a následovat by mělo vysušení na suchém místě. Jen tak totiž eliminujete výskyt škodlivých mikrobů, které mohou dřevěné výrobky snadno kontaminovat, a zajistíte tak těmto předmětům delší životnost. Pokud používáte myčku na nádobí, neměli byste do ní ze dřeva vyrobené kuchyňské náčiní dávat, ale umývat je vždy ručně a co nejrychleji.

Doporučený článek:  Medvědí česnek propůjčí tělu sílu samotné přírody. Připravte si lahodné pesto
Zdroj obrázku: Freepik

Impregnace dřeva

Abyste povrch dřevěných předmětů ochránili a zároveň snížili jeho schopnost vsakovat nejrůznější látky, je dobré do něj vtírat olivový olej. Vetřete tolik, kolik dřevo pojme, a zbytek odsajte papírovou kuchyňskou utěrkou nebo ubrousky.

Odstraňování skvrn

Mínusem dřeva je jeho schopnost absorbovat pachy a zbytky potravin, které mohou způsobit i změnu jeho barvy. Pokud k tomu došlo a chcete dřevěné náčiní vyčistit, můžete použít několik přírodních prostředků.

Velice se osvědčila jedlá soda, která je v domácnosti univerzálním čisticím prostředkem. V misce smíchejte jedlou sodu a sůl, tuto směs naneste na hadřík a náčiní pečlivě vyčistěte. Poté stačí dřevěné kousky jen rychle opláchnout a dobře vysušit.

Doporučený článek:  Cigaretový zápach pronikne do všeho. Oblečení i závěsy osvěží přírodní metody nejlépe
Zdroj obrázku: Freepik

Účinnou kombinací pro dosažení čistoty dřevěného náčiní je také sůl a citronová šťáva. Povrch náčiní posypejte větším množstvím soli, přelijte citronovou šťávou a nechejte chvíli působit. Poté předměty vyčistěte, opláchněte vodou a opět dobře vysušte.

Dřevo jako nové

U starších a používaných kousků dřevěného kuchyňského náčiní docílíte obnovení jejich vzhledu tím, že jejich povrch šetrně ohladíte jemnějším smirkovým papírem, povrch vyčistíte a poté do nich, jak je výše uvedeno, vetřete olivový olej.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-care-for-wooden-utensils-206883