Ucpaný odtok lze vyřešit čtyřmi domácími metodami

Ve vaně stojí voda po vytažení špuntu nebo odtéká příliš pomalu a špinavá směs zanechává na stěnách děsivý povlak? Jedná se o typickou závadu, kterou není nic jiného než ucpaný odpad. Může jej navíc doprovázet bublání v trubkách nebo se mohou objevovat vzduchové bubliny. Většinu lidí v takové chvíli zachvátí panika a volají hned instalatéra. Zbytečně, protože i pomocí běžných domácích prostředků lze neodtékající odtok vyčistit. Jaké metody použít pro rychlé odstranění závady?

Může být jen hůře

První rada odborníků zní: rozhodně neodkládat zásah. Potíže s odtokem se rozhodně samy nevyřeší, to si můžete být jistí. K ucpání dochází nahromaděním používané kosmetiky, především mýdla a šamponu, ve spojení s nečistotami, vlasy nebo chlupy. Své dokoná ještě vodní kámen, proto je nutné odpad pravidelně čistit, aby k jeho ucpání vůbec nedošlo. Prevence je nejsnazší, ale ani posléze není nic ztraceno a k vyčištění pomohou běžné domácí prostředky.

Doporučený článek:  Skvrny od kávy nebo čaje už hrnečky kazit nebudou. Snadno je vyčistí osvědčené prostředky

1.    Vařící voda z rychlovarné konvice

Jak rozpustit zbytky mýdla a další kosmetiky a uvolnit odpadní trubku? Nejsnazší metodou je použití vařící vody z rychlovarné konvice, protože tímto způsobem se rozmělní nečistoty a odtok se uvolní. Je nutné proces několikrát opakovat, aby se opravdu rozpustily veškeré mazlavé látky.

Zdroj obrázku: Freepik

2.    Ocet odstraní vodní kámen

Po vroucí vodě může přijít na řadu ocet v nejvyšší koncentraci (až 18 procent). Jedná se o ideální čisticí prostředek, který účinně funguje, avšak neznečišťuje životní prostředí. Do odtoku stačí nalít velkou sklenici octa, zašpuntovat jej a nechat asi 30 minut působit, poté vyjmout zátku a zalít vařící vodou.

Doporučený článek:  Přítomnost štěnic prozradí typický zápach, zbavit se jich můžeme křemelinou

3.    Nestačí? Octu musí pomoci jedlá soda!

Stále voda neodtéká? V tom případě je nutné zintenzivnit výkon octa a přidat jedlou sodu, která dokonale rozpouští mastnotu. Do odtoku se nasype asi pět lžic jedlé sody a zalije se sklenicí vysokoprocentního octa. Vznikne chemická reakce, je vhodné nenaklánět se nad bublající směs a ponechat 20 minut působit. Na závěr se zalije odpad vařící vodou z rychlovarné konvice.

4.    Zvon na vyčištění odtoku

V rámci čištění odtoku u vany je možné ještě použít gumový zvon, který bývá poslední možností, jak vyřešit neodtékající vanu svépomocí. Gumový zvon se přitlačí na odtok a následně se začne pumpovat, tlak napomůže k odstranění zátky z nečistot.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/guides/how-to-clear-a-clogged-drain/