Alobal neboli hliníkovou fólii má doma snad skoro každý. Poprvé byla na trh uvedena počátkem roku 1900, ale i dnes se v kuchyni běžně používá. Často do ní balíme různé potraviny, zejména pokud si je chceme vzít s sebou mimo domov. Bohužel to však není úplně šťastné řešení, protože lékaři varují, že v souvislosti s používáním alobalu hrozí vážné nebezpečí.
Kde je problém?
Největším rizikem alobalu je samozřejmě to, že je vyroben z hliníku. Jde v podstatě o těžký kov, který je v určitém množství pro tělo značně toxický. Nadbytek hliníku v těle může vyvolat řadu různých potíží, které rozhodně nejsou příjemné. Hovoří se například o tom, že by užívání alobalu mohlo vyvolat Alzheimerovu chorobu.
Dalším významným problémem je ale i to, že při vdechnutí vyvolává dechové potíže a může vést až ke vzniku plicní fibrózy. Nezřídka se hliník dává do souvislosti s rakovinou prsu. Shromažďuje se totiž při pravidelném užívání v lymfatickém systému a zde způsobuje potíže.
Pozor na grilování
Ideální není ani grilování masa nebo ryb v hliníkové fólii. Působením vysokých teplot se do jídla uvolňuje vysoké množství tohoto nebezpečného kovu a jeho částice poté konzumujeme společně s masem. Hliník se následně z těla nevylučuje, ale usazuje se zde, a to zejména v ledvinách, játrech, mozku či štítné žláze. Pozor je třeba si dát také na kontakt hliníkové fólie s čímkoliv kyselým, zejména pak s citrusy. To následně vyvolává chemickou reakci, která vylučování hliníku ještě více podporuje.
Bezpečné použití
Bez potíží můžete alobal použít k zakrytí pekáče při pečení a grilování. Takto je riziko kontaminace skutečně nízké. Řiďte se také pokyny výrobců alobalu a nepřekračujte doporučení uvedená v tomto článku. Pak se nemusíte obávat vážných následků a můžete užívat alobal zcela bezpečně.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/aluminum-foil-cooking, https://wwwn.cdc.gov/TSP/ToxFAQs/ToxFAQsDetails.aspx?faqid=190&toxid=34, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16045991/, https://csef.usc.edu/History/2002/Projects/J0511.pdf,