Jantar navzdory všeobecnému přesvědčení není ani minerál, ani drahý kámen. Jedná se o zkamenělou pryskyřici jehličnanů, která vznikla před 40 až 45 miliony let a doputovala k nám ze Skandinávie. Díky zajímavému vzhledu a četným zdravotním vlastnostem si jantar rychle získal šperkařský průmysl a jeho obliba přetrvává dodnes.
Jantar obsahuje cenné látky
Jantar lze najít ve všech odstínech od bílé přes žlutou a nazelenalou až po tmavě hnědou. Občas se dají najít cenné exempláře se zbytky rostlin a hmyzu. Jantar obsahuje kyslík, vodík, draslík, hořčík, vápník, křemík, železo, fenolové sloučeniny a kyselinu jantarovou. Díky jejich přítomnosti má protiplísňové, protizánětlivé, antioxidační a kardiovaskulární účinky.
Tradiční medicína využívá jantar ve formě prášku, tekutiny, masti, kadidla i samotných hrudek pryskyřice. Kromě ochrany před UV zářením a zlepšení tónu pleti redukuje mělké vrásky. Chrání srdce a pomáhá předcházet vysokému tlaku, posiluje imunitní systém, jelikož stimuluje tvorbu bílých krvinek, zabraňuje pronikání bakterií do těla a při aplikování přímo na pokožku zklidňuje záněty, otoky a podráždění. Léčí dýchací cesty a astma.
Jak tinkturu vyrobit?
Jantarovou tinkturu lze vyrobit ze čtvrt litru lihu nebo vysokoprocentního alkoholu a 25 gramů drcených jantarových kousků. Jantar je třeba nejprve propláchnout studenou vodou, nasypat do lahve a zalít lihovinou. Lahev zašroubujte a nechte na teplém a tmavém místě alespoň 14 dní odstát. Lahvičku občas protřepte. Čím déle bude zrát, tím bude tmavší a prospěšnější.
Domácí tinktura z jantaru má analgetický, antipyretický a uklidňující účinek. Pití malého množství pomáhá regulovat krevní tlak a zlepšuje činnost srdce. Používá se při zánětech močových cest, zánětech ledvin a žaludečních vředech. Vnější použití se doporučuje při revmatických potížích a k potírání hrudníku při nachlazení. Potřením spánků zmírníte bolest hlavy.
Zdroj: https://masterpage.com.pl/amber/tincture-of-amber-recipe/