Šperky jsou dokonalým doplňkem ke každé příležitosti. O jejich bezchybný lesk je třeba pečovat

Máte doma spoustu šperků ze zlata nebo stříbra, které ale nenosíte tak často, a proto je máte doma uložené v krabičce? Po jejich vytažení se může stát, že šperky budou černé, a nebudou tak nositelné. Vyčistit je můžete dát ke zlatníkovi nebo to můžete zkusit doma pomocí jednoduchých metod a budou se lesknout jako nové.

Šperky byste měli dávat do kartonové krabice

V kartonové krabici se bude šperkům dařit, ale každý by měl být uložený zvlášť, nikdy je nedávejte do jedné. Zlaté řetízky, které jsou silně znečištěné, můžete vyčistit pomocí mýdlových vloček a jedlé sody. Dejte obě suroviny do teplé vody, nalijte do nádoby, ponořte do ní šperky a několikrát z ní zatřeste. Poté šperky vyndejte a důkladně je opláchněte pod tekoucí čistou vodou.

Pro větší lesk můžete použít například jelenici, která je velmi oblíbená, co se týče leštění šperků. Pozlacené řetízky mají jen slabou vrstvu zlata. Proto je potřeba dát pozor, abyste ji kvůli čištění zbytečně neodstranili. Dejte šperk do savého papíru a očistěte hadříkem, který namočte ve slabém roztoku soli a vody. Pokud máte doma šperky bez kamínků, máte na výběr hned z několika možností, jak je vyčistit.

Zdroj obrázku: Freepik

Na pravé perly si pozvěte odborníka

Některé šperky jsou tak výjimečné, že si na jejich čištění možná ani netroufnete. Je to příklad pravých perel, které jsou opravdu citlivé na jakoukoliv změnu. Proto je vhodné je donést odborníkovi, aby je důkladně vyčistil. Umělé perly můžete vyčistit pomocí čpavku a hořčíku nebo je namočte na tři hodiny do slané vody.

Jantarové korálky mají svůj způsob čištění. Korálky vyžadují kontakt s lidským teplem, proto je mějte na sobě co nejčastěji. Pomohou od různých neduhů. Pokud je máte na silikonové niti, namočte je do studené vody, do které přidejte špetku soli. Poté opláchněte v čisté vodě a nechte volně uschnout. Můžete do nich vetřít mandlový olej.

Zdroj: https://simonewalsh.com/blogs/handmade-jewellery/10-tips-to-care-for-your-jewellery