Díky jarnímu ořezání levandule zhoustne a během sezóny krásně pokvete

Aby levandule správně prospívala, je potřeba provést jarní řez. Je to velmi důležité, aby dál bohatě kvetla a odolávala nepříznivým podmínkám. Bez řezu ztratí svůj atraktivní vzhled a také nemusí poskytovat dostatečnou ochranu proti mšicím a komárům.

Proč stříhat?

Správný řez patří k základní péči o levanduli. Rostlina si díky němu zachová správný tvar a bude bohatě kvést. Pokud řez neprovedeme, dojde k prořídnutí výhonů, bude oslabená a náchylnější k chorobám. Navíc je důležité po zimě odstranit poškozené a odumřelé části rostliny.

Doporučený článek:  Skořice zbaví rostliny plísní, na zahradě odežene hmyz a slimáky

Kdy je vhodná doba na stříhání?

Rostlinu je vhodné stříhat třikrát za rok. Na jaře, v létě a na podzim. Jarní střih je ale ze všech nejdůležitější. Je třeba ho provádět v druhé polovině března nebo na přelomu března a dubna. Ideálně za suchých, slunečných dnů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ji správně stříhat?

Výhonky bychom měli zkrátit asi o třetinu jejich délky. Dejte pozor na jejich poupata. Pokud máte mladé levandule, řez by se měl provést v prvním roce pěstování, a to zkrácením na polovinu. Rostlina díky tomu zhoustne a rozvětví se. Neřežte levanduli příliš nízko, jinak může dojít i jejímu úhynu. Záleží ale i na technice. Doporučuje se dát koruně mírně zaoblený tvar, především z důvodu, aby měla celá rostlina přístup ke vzduchu a světlu. Navíc se uvnitř keře nesmí hromadit vlhkost, která může způsobit hnilobu nebo plíseň. Mladé levandule zalévejte pravidelně, straším postačí občasná zálivka.

Doporučený článek:  Dřevěné kuchyňské pomůcky vydrží při správné péči krásné

Proč pěstovat levanduli?

V první řadě je vizuálně velmi atraktivní. Má příjemnou vůni a drobné fialové květy, navíc existují bílé, modré a růžové odrůdy. Mimo svůj vzhled potěší silnou, aromatickou vůní, která odpuzuje mšice a komáry. Je tedy ideální ji pěstovat v kombinaci s růžemi, které ochrání před nežádoucím hmyzem. Její charakteristický zápach nemají rády ani kočky. Levandule je také medonosná rostlina, užitek z ní tedy mohou mít i včely.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-prune-lavender