Naškrobené závěsy a ubrusy jsou dokonalým doplňkem domácnosti. Domácí metoda je snadná

Škrob rozpuštěný ve vodě má v domácnosti mnoho využití. Použít ho můžete hlavně při praní a žehlení lůžkovin, záclon, ubrusů nebo látkových kapesníků. Látku ochrání před bakteriemi, ale také prachem. V minulosti se škrob používal také na klasické oděvy a spodní prádlo. Většina lidí ale nemá ráda tento produkt na holé kůži, a proto se dnes již nepoužívá tak často. Jak škrob správně používat?

Využijte škrob na maximum

Škrob je pouze převařená voda s rostlinným škrobem (obvykle bramborovým). Ve výsledku získáte rosolovitou, hutnou a lepkavou hmotu. Na trhu můžete pořídit i produkty obsahující škrob. Nejoblíbenější je použití škrobu při namáčení čerstvě vyprané látky. To platí pro ložní prádlo, závěsy nebo ubrusy, které jste právě vyndali z pračky a chcete je konzervovat v této látce.

Škrob můžete ale také nasypat přímo do pračky, konkrétně do zásobníku na aviváž. Tímto způsobem ale můžete škrobit jen určité druhy látek, a proto ho nedoporučujeme. Jestli zvolíte příliš jemnou látku, mohli byste ji tímto způsobem zničit. Namočit ji v roztoku z rozpuštěného škrobu je mnohem bezpečnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak naškrobit ložní prádlo nebo závěsy?

Dvě nebo tři polévkové lžíce bramborového škrobu rozpusťte ve sklenici studené vody. Důkladně promíchejte a zalijte litrem vroucí vody. Tuto směs používejte jen na lněné nebo bavlněné prádlo. Díky škrobu bude nasávat méně potu, sníží se množství roztočů a bude hebké na dotek. Na klasické ubrusy nebo závěsy můžete použít stejnou metodu. Pro tyl se doporučuje cukrový škrob a pro bavlněné a lněné závěsy můžete použít také rýžový škrob.

Vyrobte si domácí škrob ve spreji na žehlení

Škrob ve spreji je skvělé řešení pro všechny, kdo doma žehlí. Smíchejte tři lžičky kukuřičného škrobu a dvě sklenice vlažné vody. Vše důkladně promíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. V obchodě ale najdete i hotový produkt na stejné bázi. Použít ho můžete během žehlení a prádlo se vám nebude zbytečně mačkat.

Zdroj: https://www.craftsy.com/post/homemade-fabric-starch/