Naškrobené závěsy a ubrusy jsou dokonalým doplňkem domácnosti. Domácí metoda je snadná

Škrob rozpuštěný ve vodě má v domácnosti mnoho využití. Použít ho můžete hlavně při praní a žehlení lůžkovin, záclon, ubrusů nebo látkových kapesníků. Látku ochrání před bakteriemi, ale také prachem. V minulosti se škrob používal také na klasické oděvy a spodní prádlo. Většina lidí ale nemá ráda tento produkt na holé kůži, a proto se dnes již nepoužívá tak často. Jak škrob správně používat?

Využijte škrob na maximum

Škrob je pouze převařená voda s rostlinným škrobem (obvykle bramborovým). Ve výsledku získáte rosolovitou, hutnou a lepkavou hmotu. Na trhu můžete pořídit i produkty obsahující škrob. Nejoblíbenější je použití škrobu při namáčení čerstvě vyprané látky. To platí pro ložní prádlo, závěsy nebo ubrusy, které jste právě vyndali z pračky a chcete je konzervovat v této látce.

Doporučený článek:  Kouzelná "šedá" kostka dokáže hotové zázraky. Doma se postará o čistotu, ze zahrady vyžene škůdce

Škrob můžete ale také nasypat přímo do pračky, konkrétně do zásobníku na aviváž. Tímto způsobem ale můžete škrobit jen určité druhy látek, a proto ho nedoporučujeme. Jestli zvolíte příliš jemnou látku, mohli byste ji tímto způsobem zničit. Namočit ji v roztoku z rozpuštěného škrobu je mnohem bezpečnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak naškrobit ložní prádlo nebo závěsy?

Dvě nebo tři polévkové lžíce bramborového škrobu rozpusťte ve sklenici studené vody. Důkladně promíchejte a zalijte litrem vroucí vody. Tuto směs používejte jen na lněné nebo bavlněné prádlo. Díky škrobu bude nasávat méně potu, sníží se množství roztočů a bude hebké na dotek. Na klasické ubrusy nebo závěsy můžete použít stejnou metodu. Pro tyl se doporučuje cukrový škrob a pro bavlněné a lněné závěsy můžete použít také rýžový škrob.

Doporučený článek:  Stereotyp je zabiják vztahů i vášně

Vyrobte si domácí škrob ve spreji na žehlení

Škrob ve spreji je skvělé řešení pro všechny, kdo doma žehlí. Smíchejte tři lžičky kukuřičného škrobu a dvě sklenice vlažné vody. Vše důkladně promíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. V obchodě ale najdete i hotový produkt na stejné bázi. Použít ho můžete během žehlení a prádlo se vám nebude zbytečně mačkat.

Zdroj: https://www.craftsy.com/post/homemade-fabric-starch/