Rozmnožování orchidejí metodou keiki zvládne i začátečník

Základní péči o orchideje mohou snadno zvládnout i začátečníci. Jsou to rostliny, které potřebují vhodné podmínky, aby se jim dařilo. Zkušení pěstitelé je pak mohou zkusit také rozmnožit, a to pomocí metody keiki. Jak to udělat a co všechno k tomu budete potřebovat? Je to asi nejlepší metoda rozmnožování, kterou můžete doma vyzkoušet.

Jak můžete snadno rozšířit svou sbírku květin?

Reprodukovat orchideje můžete hned několika způsoby. Některé ale nejsou vhodné pro začátečníky, protože jsou složité a potřebujete k tomu příslušenství, které je těžko k sehnání. Nejvhodnější metodou je tedy keiki, protože patří mezi vegetativní způsoby množení. Řízek odeberete ze zdravé rostliny, kterou máte k dispozici. Co je to vlastně metoda keiki?

Doporučený článek:  Vyhnat holuby z balkonu pomohou speciální odpuzovače i domácí metody

Termín keiki je z havajského jazyka a může se přeložit jako dítě nebo potomek. Jedná se o metodu rozmnožování, díky které vznikne nová rostlinka, o kterou se můžete starat nebo ji darovat. Díky tomu bude přesnou kopií mateřské rostliny a bude mít všechny její vlastnosti. Metodu můžete vyzkoušet na mnoha odrůdách, ale v domácnostech se nejvíce objevuje Phalaenopsis.

Zdroj obrázku: Freepik

Metoda keiki snadno a rychle

Nesmíte rozmnožovat rostliny, které jsou velmi mladé. Výhonek musí mít alespoň 10–‍12 centimetrů, samotné kořeny asi 5 centimetrů. Poté stačí odříznout sazenici a dát ji do nového květináče, ve kterém bude vlhký substrát pro orchideje. Květináčem zatřeste, aby byl substrát rovnoměrně rozložený. Nejlepší bude přivázat orchidej ke krátké tyčce nebo kůlu.

Doporučený článek:  Určité druhy nádobí nepatří do myčky, lepší je mýt je v ruce

Orchidej se pak snadněji přizpůsobí novým podmínkám a můžete očekávat dlouhodobé kvetení. Někteří zahrádkáři ale říkají, že to může trvat až rok, než se rostlina přizpůsobí a vyvede první květy. V některých případech můžete čekat až dva roky, ale pokud budete trpěliví, samozřejmě se dočkáte. Pokud to nevydržíte, nezbývá než si koupit novou rostlinu v obchodě.

Zdroj: https://www.aos.org/orchids/additional-resources/how-are-orchids-propagated.aspx