Kartáček na zuby potřebuje pravidelně dezinfikovat a měnit za nový

Čištění zubů je základem ústní hygieny, kterou se většina z nás učí odmala. Frekvence a technika čištění zubů a výběr správné zubní pasty nejsou však zdaleka jediné problémy, na které bychom měli myslet. Stejně důležitá je péče o samotný kartáček. Ukazuje se, že mnoho z nás dělá chyby, kvůli kterým se stává živnou půdou pro bakterie. Jejich přítomnost může vést nejen k zápachu z úst, ale i k mnoha vážnějším onemocněním.

Jak často měnit kartáček?

Na první pohled vypadá dobře, takže nevidíte nutnost kupovat nový? Odhaduje se, že kartáček mnoho lidí vyměňuje jen asi dvakrát ročně. To je však rozhodně příliš málo. Stojí za to si uvědomit, že ne vše lze vidět pouhým okem! Jako každý předmět podléhá i zubní kartáček opotřebení. Štětiny se ohýbají a deformují, což snižuje účinnost čištění. Navíc se snadno mění v ideální živnou půdu pro rozvoj nebezpečných mikroorganismů. Kartáček by se měl proto měnit alespoň jednou za dva nebo tři měsíce.

Doporučený článek:  „Místo drahých tablet a přípravků jednu roli alobalu.“ Díky němu je nádobí z myčky bez skvrn
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pečovat o čistotu zubního kartáčku?

Před použitím se vyplatí jej opláchnout silným proudem teplé vody, aby se odstranil veškerý prach a povrchové nečistoty. Po použití se ujistěte, že jste pečlivě odstranili zubní pastu a zbytky jídla. Kartáček uložte svisle – štětinami nahoru, aby mohl volně schnout. Omezíte tak růst bakterií, hub a plísní. Nesmí přijít do styku s kartáčky ostatních členů domácnosti. Půjčení zubního kartáčku také nepřipadá v úvahu. Zubní kartáček je osobní věc a jeho sdílení podporuje infekci.

Dezinfekce kartáčku

K dezinfekci velmi dobře poslouží i jen ústní voda nebo vroucí voda, zkusit však můžete tento jednoduchý recept, který vám pomůže udržet kartáček čistý. Ve sklenici smíchejte ocet a vodu v poměru 1 : 1, poté přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody. V takové směsi namočte kartáček na 20–30 minut. Takto snadno udržíte kartáček čistý a bez bakterií po dlouhou dobu.

Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/how-to-clean-toothbrush, https://www.cdc.gov/oralhealth/infectioncontrol/faqs/toothbrush-handling.html, https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-clean-toothbrush, https://www.chaskadentist.com/blog/2021/01/06/how-often-should-you-change-your-toothbrush/