Otokem nehtu to pouze začíná. Paronychii není radno podcenit, dokáže způsobit skutečná muka

Paronychie je onemocnění, které se vyznačuje nejen otoky nohou, ale také hnisavým výtokem nebo odchlipující se ploténkou od lůžka. Nevzhledné nohy nechce mít nikdo z nás, především v letním období, kdy chodíme v otevřených botách. Paronychie může být způsobena plísněmi nebo bakteriální infekcí. Vzniknout ale může také v případě, že si koušete nehty nebo si je nesprávně stříháte.

Jaké jsou příčiny paronychie?

Paronychie je zánět nehtového záhybu. Ten je uložen okolo nehtů a onemocnění se může objevit nejen na nohou, ale také na rukou. Existují dva typy onemocnění, a to akutní paronychie a chronický zánět. Ta akutní je ve většině případů způsobena bakteriemi, zraněním nehtů nebo příliš těsnými botami. Prsty jsou pak utlačované a nemohou se hýbat, nehty se pak mohou snadno porušit.

Doporučený článek:  Ani diabetici nemusejí přijít zkrátka. Oblíbené ovoce zažene chutě na sladké zdravě

Chronická paronychie může být způsobena dlouhodobým vystavením pokožky rukou nebo nohou chemikáliím. Jestliže si často máčíte ruce v prostředcích, které nejsou vhodné pro pokožku, je možné, že se tato nemoc brzy objeví. Tento typ plísně se velmi často objevuje u sestřiček, lékařů nebo uklízeček, které jsou v kontaktu s chemickými prostředky denně. V některých případech se ale léčba může protáhnout až na 6–7 týdnů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké domácí prostředky můžete použít k léčbě?

Prvním příznakem, který můžete pozorovat, je otok v oblasti nehtu. Objevit se může také zarudnutí, bolesti nebo hnisavé puchýřky. Barva nehtové ploténky se může zbarvit do žluta nebo zelena. Jestliže znáte příčinu zánětu, snáze zahájíte léčbu. V případě bakteriální infekce se používají antibiotika.

Doporučený článek:  Pleť je důležité hýčkat. Přírodní péče ji dokonale vyhladí a propůjčí jí mladistvý vzhled

Můžete ale zkusit také masti nebo krémy, které se běžně prodávají v obchodech. Zkusit můžete stříbrnou mast. Tu koupíte i bez lékařského předpisu. Domácí prostředky můžete také vyzkoušet, protože jsou levné a účinné. Nohy nebo ruce si můžete namočit do vody s šedým mýdlem nebo si vyrobit obklad z jedlé sody nebo jitrocele. Důležité pak bude správně si nehty zastříhávat.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15327-nail-infection-paronychia