Z kaštanů si lehce vyrobíme ekologický gel na praní

Podzim už je sice za námi, kaštanů je ale stále všude plno. Nejsou přitom jen skvělým způsobem, jak si hrát s dětmi, hnědé kaštany mohou být mimořádně užitečné při každodenních domácích pracích.

Domácí prostředek na praní

Uživatelé na sociálních sítích sdílí skvělý způsob přípravy domácího prostředku na praní, který je vyrobený pouze z kaštanů. Tato příprava není vůbec těžká. Stačí nasbírat několik kaštanových plodů a důkladně je opláchnout pod vodou. Potom plody nakrájejte na čtvrtiny nebo je můžete rozdrtit. Kaštany vložte do nádoby se šroubovacím uzávěrem a zalijte 300 ml horké vody.

Doporučený článek:  Epsomská sůl ochrání úrodu před slimáky i mšicemi

Nádobu pevně zavřete a jemně protřepejte. Pak už jen přelijte přes sítko a prostředek je hotový. Kaštany můžete použít také pro přípravu domácího mýdla. Stačí, když 10 kaštanů oloupete ze slupky a nastrouháte na jemném struhadle. Vložte hmotu do hrnce a přidejte sklenici vody. Když se voda začne vařit, ztlumte plamen a nechte mírně vařit 8–10 minut. Pak už jen přelijte přes sítko s jemnými oky.

Zdroj obrázku: Freepik

Praní s kaštanovým gelem

Kaštanový gel jednoduše nalijte do dávkovače určeného pro prací prostředky a nastavte příslušný program. Praní s kaštanovým gelem může být ještě příjemnější, když do gelu nakapete trochu oblíbeného esenciálního oleje. Vaše oblečení tak bude nejen čisté, ale i krásně voňavé. Vůni si vybírejte dle vlastní preference.

Doporučený článek:  Při silném větru je důležité zabezpečit na balkoně rostliny i všechno vybavení

Takto připravený kaštanový gel vám vydrží v chladničce jen několik dní. Proto pokud se vám osvědčí, můžete kaštany vysušit v troubě a používat po celý rok. Nakrájejte je na čtvrtiny a sušte při teplotě 120 stupňů několik hodin, dokud nebudou tvrdé. Skladujte je v dobře uzavíratelné nádobě. Když si budete chtít připravit gel, jen seberte potřebné množství a zalijte horkou vodou.

Zdroj: https://www.permacrafters.com/horse-chestnut-laundry-detergent-zero-waste-cleaning/