Domácí prostředek spolehlivě zbaví zahradní dlažbu mechu a plevelu

Zámková dlažba vypadá před domem velmi pěkně, ale je zdrojem velkého trápení. Během krátké doby se totiž vlivem povětrnostních podmínek a deště dostávají do spár semínka, ze kterých rychle vyrostou plevelné rostliny. Netrvá dlouho a povrch drahé zámkové dlažby pokryje slizký mech. Co v takové chvíli dělat? Vzít hrabičky, ruční rýč a na kolenou vyrýpávat plevel ze spár? V žádném případě! Existují mnohem účinnější metody, stačí vědět, jaký prostředek za pár korun použít.

Dlažba, žulové kostky i beton

Patří mezi oblíbené materiály, protože mají praktické využití především při stavbě příjezdových cest nebo parkovacích stání. Různé druhy dlažby nebo žulových kostek lze navíc použít pro vytvoření okrajů záhonů nebo ohraničení trávníků. Oblíbené bývají také cestičky z betonových kvádrů. Všechny ovšem trpí na zarůstání plevelem, současně povrchy rychle zarůstají mechem, což kazí dojem. A nejen to, býlí mívá hluboké kořeny a může narušit stavbu nebo nadzvednout jednotlivé kostky. Mech nadto po dešti nebezpečně klouže. Jak tedy tato místa vyčistit?

Doporučený článek:  Spaní při otevřeném oknu zajistí kvalitní odpočinek
Zdroj obrázku: Freepik

Bez chemie pomocí ekologických prostředků

Mnozí majitelé domů zakoupí agresivní chemické prostředky, kterými dlažbu nebo betony zalijí. Tímto způsobem se sice dočasně tyto rostliny zlikvidují, může ale dojít ke kontaminaci spodních vod nebo okolní půdy. Vhodnější je použít prostředky, které jsou ekologické, nadto nejsou nikterak drahé. Základní ingrediencí je ocet, jehož cena je nízká, ale efektivita velmi vysoká, k tomu neškodí životnímu prostředí ani zvířatům.

Trio k nezaplacení: ocet, voda, mýdlo

Nejjednodušší metodou je smíchat dva litry octa s jedním litrem vody a přidat dvě lžíce tekutého mýdla nebo běžného prostředku na mytí nádobí. Pro zesílení účinku je možné ještě přidat hrnek odvaru z listů ořešáku. Tato směs se nalije do láhve s rozprašovačem a postříkají se nežádoucí rostliny včetně listů a stonků. Do litru vody se sklenicí octa se může přidat půl sklenice soli a lžička jaru, též tento herbicid účinkuje výtečně, jen je nutné pravidelně postřik opakovat.

Zdroj: https://thepaversavers.com/how-do-i-keep-my-pavers-clean-keeping-your-pavers-clean-is-simple/