Každý je zná, ale málokdo ví o jejich superschopnosti. Brambory nejsou obyčejná zelenina

Brambory jsou nenáročné plodiny, které hojně využíváme v nejrůznějších pokrmech. Dají se připravit na mnoho způsobů. Konzumace ale není jediný způsob, jak brambory využít. Dá se s nimi efektivně čistit domácnost. Pomohou například při mytí špinavých oken. Stačí syrovou bramboru rozkrojit, přetřít okenní skla a rozleštit hadříkem z mikrovlákna. Okna pak budou beze šmouh.

Vyčistí skleněné povrchy

Na rozdíl od chemických prostředků nejsou zbytky brambor škodlivé pro životní prostředí a nemusíte se ani bát podráždění pokožky při jejich používání. Brambory dobře fungují při čištění jakýchkoliv skleněných a plastových povrchů, například zrcadel, skleněného nádobí, okének automobilu, nebo dokonce brýlí.

Doporučený článek:  V lednici má vše své místo. Špatné skladování může skončit dokonce otravou

Brambory si velmi dobře poradí se rzí, která se z kovových předmětů jen velmi obtížně odstraňuje. Při čištění postupujte podobně jako při mytí oken – bramboru rozkrojte napůl a dužinou potřete rezavou oblast. Za čisticí vlastnosti brambor je zodpovědná kyselina šťavelová, díky které účinně bojují i s velmi odolnou špínou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vrátí lesk mědi

Brambory vyčistí i měděné předměty, které vlivem času ztratily svůj lesk. Syrové brambory nastrouhejte najemno a promíchejte se lžící citronové šťávy. Směsí potřete měděný předmět, nechte několik minut působit a poté měkkým hadříkem vyleštěte. Pokud vám z vaření brambor zbyla nesolená voda, můžete do nich na hodinu namočit stříbrné předměty nebo šperky. Budou se opět krásně lesknout.

Doporučený článek:  Sychravé dny jsou jako stvořené pro mytí oken. Čisté okenice prozáří domov podzimním sluncem

Brambory odstraní také skvrny na kůži způsobené barvením určitých potravin. Při loupání a krájení červené řepy, zpracovávání špenátu nebo borůvek nebo při styku s kurkumou se mohou na naší pokožce objevit barevné skvrny, pokud ale postižená místa potřete syrovými bramborami, špína snáze pustí. Pozornost věnujte především oblasti kolem nehtů. Nezapomeňte si poté umýt ruce mýdlem a nanést hydratační krém pro extra péči.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/cleaning-tricks-potatoes-23076733