Na jaře potřebují stromy dodat živiny kvalitním hnojivem

Na jaře mají zahradníci nejvíce práce, protože je nutné o ovocné stromy a keře patřičně pečovat. Pro bohatou úrodu je nutné vybrat pro stromy vhodné hnojivo a aplikovat jej, aby se mohla v létě a na podzim očekávat bohatá úroda. Slabé a neduživé stromy jsou totiž mnohem náchylnější ke škůdcům i chorobám. Jak a čím přihnojovat ovocné stromy na zahradě?

Proč přihnojovat ovocné stromy

Stromy přijímají živiny z půdy díky rozvětvenému kořenovému systému, ale i tak je vhodné jim dodat správné prvky, protože jednotlivé ovocné odrůdy rostou léta na stejném prostoru. K tomu se na zahradě pěstuje mnoho dalších rostlin a půda je na malém prostoru příliš zatěžovaná, o to víc se musí přemýšlet o přihnojování. Při nedostatečném příjmu živin hrozí stromům oslabení, menší výnosy i nepříliš kvalitní plody, výjimkou není ani naprosté odumření.

Zdroj obrázku: Freepik

Čas na hnojení

V jakém období je nejvhodnější stromy hnojit? Zkušení zahrádkáři doporučují aplikaci rozdělit na dvě etapy, na začátek jara a pak na úplný závěr. Při prvním jarním přihnojování je důležité, aby půda nebyla zmrzlá. Hnojit by se mělo ve dnech, kdy nesvítí sluneční paprsky a hnojivo se rozptyluje v kruzích okolo kmenu do průměru stromové koruny. Právě vysazené stromky se nehnojí dříve než rok po výsadbě a používá se pouze dusíkaté hnojivo.

Jaké hnojivo zvolit

A čím hnojit starší stromy? Dusíkaté hnojivo se hodí i pro tyto rostliny, protože povzbuzuje k rozvoji zelených výhonků a listů, doporučuje se proto na švestky, třešně, višně, jabloně nebo hrušně. Zapomenout by se nemělo ani na doplnění draslíku, který ovlivňuje chuť a velikost plodů, nadto zvyšuje odolnost vůči teplotním výkyvům i vůči houbovým chorobám. Rozhodně by neměl chybět u jabloní a třešní. Dalším vhodným minerálem je fosfor, který je však vhodnější pro použití na podzim. Namísto minerálních hnojiv lze použít jednou za tři nebo čtyři roky hnůj, který se smíchá se zeminou a rozhrabe okolo stromku, nesmí však přijít s kmenem do kontaktu.

Zdroj: https://extension.oregonstate.edu/news/spring-good-time-fertilize-young-trees-shrubs