Jarní vertikutace připraví trávník na novou sezónu. Zbaví ho mechu a podpoří v růstu

Jarní vertikutace trávníku je pro upravenou zahradu naprosto nezbytná. Trávník se zbaví zplstnatělých trsů, usnadníme mu přístup vzduchu, vody a živin z hnojiv a podpoříme jeho bujný růst a intenzivní zelenou barvu. Také bude odolnější vůči houbovým chorobám. Toto ošetření ale musíme dobře naplánovat.

Co to vůbec je?

Vertikutace je jednoduše řečeno vertikální sekání drnu do hloubky mezi 0,5 a 1,5 centimetru. K trávě se pak dostane více světla, kyslíku a vody, zároveň se zbavíte zbytků posekané trávy, plevele a mechu. Vertikutace se provádí na jaře, zejména pokud trávník vykazuje signály, že s ním něco není v pořádku. Mezi ně patří pomalý růst trávy, žluté zbarvení a vrstva složená z odumřelých částí rostlin, listů a mechu.

Doporučený článek:  Pivo je ideální hnojivo pro trávník, také vás zbaví otravných vos

Vertikutace by se měla provádět alespoň jednou ročně. Doporučuje se provést v dubnu po prvním sečení trávy, aby se nástroje mohly dostat do správné hloubky. Neprovádějte ji ale v prvním roce po založení trávníku, jinak by se mladé výhonky mohly poškodit a výsledky práce by byly kontraproduktivní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nástroje budete potřebovat?

K vertikutaci trávníku na malé zahradě vám budou stačit speciální hrábě, kterými trávu důkladně vyčešete. Pořídit si můžete i elektrický vertikutátor, pokud máte na zahradě dostupnou elektrickou síť. Bývá snadno ovladatelný a jeho provoz nenadělá mnoho hluku. Existují také benzínové vertikutátory, které se hodí i na větší travní plochy nebo do členitého terénu.

Doporučený článek:  Bouřka může zabíjet i doma. Díky několika pravidlům se nebezpečí bát nemusíte

Všeobecné zásady říkají, že vertikutace by se neměla provádět na příliš vysušené, ani příliš promáčené ploše. Pokud ještě neustoupily mrazíky, raději s ošetřením počkejte, jinak by promrzlá půda mohla poškodit váš vertikutátor. Pokud jste si pořídili speciální stroj, budete postupovat jako s klasickou sekačkou, ovšem s tím rozdílem, že je třeba trávník přejet křížem ve dvou směrech. Po ošetření dosejte trávník osivem, přihnojte a dostatečně zavlažte.

Zdroj: https://gardens.lv/en/verticulation-and-aeration-of-lawn/