Kompostér se vejde na každou zahradu i do malého bytu. Získané hnojivo je nedocenitelné

Kompostování se v posledních letech těší velké oblibě. Díky tomu, že konzumujeme potraviny, které mají slupku nebo jiný organický odpad, můžeme je využít právě k založení kompostu, který pak můžete využít jako přírodní hnojivo nejen pro zahradní rostliny, ale také pro ty pokojové. Je to nejlepší způsob, jak květinám dodat potřebné živiny.

Kompostérem můžete ušetřit spoustu odpadu

Mnoho lidí vyhazuje slupky od banánů nebo vaječné skořápky do koše, přitom je ještě můžete využít. Kompostéry dnes seženete za dobré peníze a nemusíte se vůbec bát, že by například zapáchaly. Je to velmi jednoduchý způsob, jak skladovat bio odpad, uděláte něco nejen pro přírodu, ale také pro své rostliny. Je dobré vědět, jak správně organický odpad kompostovat, abyste z něj měli užitek.

Doporučený článek:  Studené brambory mají nižší glykemický index a jsou vhodné i pro diabetiky

Kompostování není neznámý pojem. Je to rozklad organických látek a při správném kompostování se můžete těšit na přírodní hnojivo plné živin, které vaše květiny a rostliny na zahradě ocení. Místo na kompost by mělo být chráněné před větrem a kromě zbytků od jídel můžete přidávat také zelený odpad nebo větve či listí, které shrabete na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo je univerzální a využijete ho všude

Kompost jako takový zvýší úrodnost půdy, ve které máte rostliny. Zlepšuje také propustnost hlinité půdy, a tím pádem se rostlinám bude lépe dařit. Snadněji budou přijímat nejen vodu, ale také živiny, které kompost obsahuje. Můžete ho používat po celý rok, protože nehrozí přehnojení rostlin, které ve většině případů rostlinám může uškodit.

Doporučený článek:  Pravidelný úklid domácnosti prospívá mysli a zdraví

Kompostovat navíc nemusíte pouze na zahradě, ale klidně také v bytě. Na trhu najdete kompostéry menších rozměrů, které se hodí do malých panelákových bytů. Pokud tedy máte pokojové rostliny, vyplatí se do bio odpadu házet slupky od banánů, brambor nebo například skořápky. Do kompostu naopak nepatří zbytky masa nebo ryby, tuk nebo mléčné výrobky.

Zdroj: https://www.indiatoday.in/information/story/how-to-compost-food-waste-and-use-as-organic-fertilizer-1728633-2020-10-05