Šetření s jídlem se může šeredně vymstít. Končit může i nebezpečnou otravou

Plýtvání potravinami je nešvar západního světa, kdy ve 21. století lidé nakupují více, než spotřebují. Jsou ale tací, kteří zase na druhou stranu nevyhodí nic a sní i den staré jídlo. To je velmi nebezpečný zvyk, který by si měli dobře rozmyslet. Jídla s rýží nebo těstovinami totiž mohou obsahovat nebezpečné bakterie, které způsobují smrt. V jakých případech je vhodnější staré potraviny raději vyhodit a nelitovat vyhozených peněz?

Šetření stranou

Podle statistik každý Čech vyplýtvá 81 kilogramů potravin ročně, což je ohromné množství, které stojí velký obnos peněz. Už z toho důvodu se mnozí učí šetřit, tím spíše v době rostoucích cen všech potravinářských výrobků a masa. Odkládají zbytky do krabiček, přičemž si porce druhý den opětovně ohřívají. Jsou jídla, u kterých to problém není. Jsou však pokrmy, u kterých hrozí při neuložení do chladničky vážná infekce bakteriemi, což v některých případech končí fatálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokojová teplota není dostatečná

Nechat na stole rýži nebo těstoviny s omáčkou a masem do druhého dne, následně ohřát a sníst? Podle odborníků hrozí rozšíření bakterií Bacillus cereus, které se vyskytují endemicky v půdě, vodě i na rostlinách. Při otravě touto bakterií hrozí vážné zdravotní obtíže zahrnující bolesti břicha, zvracení nebo průjem. V nejtěžších případech může tato nákaza skončit smrtí. Nechávat potraviny mimo chladničku se nevyplácí.

Doporučený článek:  Jak správně vybrat oživující masky pro své vlasy?

Pozor na chlazení na balkoně či parapetu

Při pokojové teplotě by se neměly skladovat vařené pokrmy, masová jídla, ale ani koláče. Důležité je uložení do chladničky, nedoporučuje se skladování na balkoně nebo parapetu během jarních dnů nebo podzimu, kdy se sice noční teploty pohybují okolo nuly, ale přes den stoupají na 10 až 15 stupňů Celsia. V dané chvíli pak hrozí množení patogenních bakterií a plísní, které produkují toxiny ohrožující lidské zdraví, především játra.

Zdroj: https://nwdistrict.ifas.ufl.edu/fcs/2019/11/25/dont-let-rice-or-pasta-ruin-your-day/