Bleskový univerzální trik pro každou pračku: Udržet dávkovač prášku čistý pomáhá dostupná žíravina

Pračka je doslova zázračným domácím spotřebičem. Vloží se do ní špinavé prádlo, nasype nebo nalije prášek, zapne se program a za několik desítek minut nebo pár hodin se vyndává čisté oblečení. Navíc vyždímané, připravené na vložení do sušičky nebo pověšení na šňůry. I pračku je ale třeba čistit.

Běžné postupy čištění zná každý

Největším nepřítelem pračky je jak vodní kámen, tak i samotné nečistoty na oblečení. Obojí dokáže napáchat velké škody. Je proto namístě nechat pračku čas od času důkladně vyčistit. To lze různými způsoby, buď s využitím octa, kyseliny citronové, nebo třeba specializovaných produktů. Obvykle se nalijí do dávkovače nebo bubnu pračky a ta se zapne naprázdno.

Doporučený článek:  Baltské moře je bohaté na jód důležitý pro tělo

Na co se ale při čištění pračky zapomíná, jsou dvě věci. Tou první je filtr pračky, kde je namístě mít určitou mechanickou zručnost. Druhým místem je dávkovač pracího prášku. Ten je doslova líhní pro plísně a je namístě udržovat ho dlouhodobě čistý.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže žíravina

Dávkovač pracího prášku lze u moderních praček zcela vyjmout, což nahrává jednoduchému způsobu vyčištění. Než tak učiníte, je třeba si nachystat čisticí pastu. Na tu použijte známou žíravinu, kterou je peroxid vodíku. Ten může mít několik koncentrací, od kterých se následně odvíjí jeho nebezpečnost. Pro domácí použití je třeba použít tříprocentní koncentraci. Tento roztok běžně koupíte v lékárně a krom čištění funguje jako skvělý antiseptický kožní přípravek.

Doporučený článek:  Černý pepř ochutí každé jídlo. Na tělo působí příznivě

Trochu peroxidu vodíku nalijte do nádoby, do které postupně přisypávejte jedlou sodu a tvořte hutnou jednotnou pastu. Když má velmi tuhou konzistenci, přilijte saponát. Díky němu zjemníte konzistenci čisticí směsi. Tu následně napatlejte na celý dávkovač pracího prášku a nechte působit.

Opět jako nový

Působit tuto směs nechte několik desítek minut. Potom dočistěte houbičkou na nádobí a následně opláchněte proudem vody – například sprchou. A pro příště použijte ještě jednodušší trik – pro běžnou údržbu stačí peroxid vodíku rozprašovačem na dávkovač prášku pouze nastříkat a ten bude opět hygienicky čistý.

Zdroj: https://www.emop.co.uk/blog/how-to-clean-your-washing-machine-using-simple-methods/, https://prohousekeepers.com/blog/ultimate-guide-how-to-clean-a-washing-machine/