Některé spotřebiče jsou opravdoví žrouti elektřiny. Zjistěte, jak je na tom vaše domácnost

Náklady na elektřinu rostou raketovým tempem, a tak není divu, že lidé přemýšlí nad tím, jak co nejvíce peněz ušetřit. Při provozu domácnosti musíte počítat s tím, že náklady porostou také s množstvím spotřebičů a zařízení, které denně potřebujete. Jaké z nich spotřebují nejvíce elektřiny a na kterých se dá ušetřit?

Úsporný režim ocení každý z nás

Jak si vypočítat náklady na elektřinu? Je to velmi snadné, pokud víte, kde hledat štítky od spotřebičů, a znáte cenu elektřiny. Ale jaká zařízení jsou nejvíce náročná na energii? Poznáte to podle toho, jaký štítek najdete na spotřebiči nebo zařízení. Původní stupnice obsahuje hned 10 tříd. Energeticky nejúspornější jsou zařízení s označením A+++. Takové spotřebiče jsou sice dražší, ale postupem času poznáte, že vyjdou levněji právě ohledně energií.

Doporučený článek:  Alpská fialka není náročná na péči a krásně kvete

Nejvíce energie ale spotřebují následující zařízení: indukční varná deska, poté elektrická trouba a na třetím místě je lednice. Jsou to spotřebiče, které potřebujeme dnes a denně. Výpočty pak musíte přizpůsobit především tomu, jak dlouho jsou zapojené v zásuvce. V případě spotřebičů v kuchyni se jedná o nepřetržitý provoz, proto je třeba vědět, kolik energie „sežerou“.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si spočítat cenu energií?

Jestliže chcete dosáhnout přesných čísel a spočítat si spotřebu energie a také její cenu, musíte znát výkon daného spotřebiče nebo zařízení. Poté už snadno dopočítáte, na kolik peněz vás vyjde provoz například na jednu hodinu. V dnešní době už bohužel bude nutné omezit některé spotřebiče, protože domácnosti nebudou moci zaplatit tak horentní sumy.

Doporučený článek:  Každý rok lidé zbytečně utrácí tisíce korun za topení. Netuší, že ušetřit pomůžou úplné banality

Je možné, že v platnost vstoupí nové zákony a omezení ceny elektřiny. V dnešní době ale bude vhodné raději myslet na to, kde se dá nejvíce ušetřit. Lidé automaticky dostali státní příspěvek, který u některých domácností pokryje asi dvě měsíční zálohy na energie. Nikdo ale netuší, jaká situace bude příští rok. Nejsnadnější cestou, jak ušetřit, je vytápět střídmě a elektřinu využívat v nutných případech.

Zdroj: https://www.comparethemarket.com/energy/content/which-appliances-use-the-most-energy/