Křen je mezi lidmi velmi oblíbený, protože má antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Navíc působí jako přírodní antibiotikum. Tyto vlastnosti nepůsobí jen na lidský organismus, ale také na rostliny. Připravit si můžete speciální postřik na ovocné stromy, který je bude chránit před nebezpečnými nemocemi, komáry i klíšťaty.
Proč používat křen na ovocné stromy?
Křen je univerzálním pomocníkem pro ovocné stromy. Ekologické přípravky při pěstování domácích plodin jsou velmi populární. Připravit si můžete také postřik na ovocné stromy z křenu. Pomůže vám s bojem proti hnilobě, která může zničit celou úrodu. Ochráníte je ale také před červivostí plodů v případě:
- třešní a višní,
- švestky,
- broskvoně a meruňky,
- jabloně.
Jak vyrobit postřik?
Výrobu můžete provést dvěma způsoby. Prvním je zalít 300 gramů čerstvých nebo sušených listů křenu 10 litry vody a nechat 12 hodin stát. Druhou možností je rozmixovat listy s nakrájeným nebo nastrouhaným kořenem křenu. Zalijte vodou a nechte 30 minut vařit. Použít přípravek můžete, jakmile vychladne. Ani jeden roztok nevyžaduje ředění.
Zachraňte svou úrodu pomocí křenu
Postřik můžete používat od března do dubna, kdy se tvoří poupata na stromech. Můžete ho ale používat i během celého období květu. Každý strom mohou napadnout žravé larvy, které zničí celou úrodu. Z tohoto důvodu byste na postřik neměli zapomínat. Kromě toho budou stromy chráněny také proti houbovým chorobám a škůdcům ovocných stromů.
Ochraňte se před komáry a klíšťaty
Chránění před hmyzem a škůdci nebudou jen stromy, ale také vy. Pracovat na zahradě v roji komárů je noční můrou pro všechny. Křenový nálev funguje skvěle také na komáry a klíšťata, kteří mohou znepříjemnit váš život. Asi 300 gramů křenu zalijte horkou vodou a po vychladnutí postříkejte stromy a keře. Používejte pravidelně každé tři až čtyři dny. Efektivně snížíte množství hmyzu, které se vyskytne v okolí.
Zdroj: https://www.fedcoseeds.com/trees/pests_diseases.htm