Libeček podpoří trávení, funkci ledvin a regeneraci těla

Libeček je zeleninou, kterou nepoužíváme tak často, ale asi bychom začít měli. Je velice podobný petrželi nebo celeru, ale jeho použití není tolik univerzální. Většinou jej používáme do vývarů a tím naše iniciativa končí. Libeček přitom dodává unikátní chuť a vykazuje známky léčivých vlastností. Jak nejlépe využívat libeček a jakými vlastnostmi se pyšní?

Libeček lékařský roste v jižní Evropě a jihozápadní Asii. Ve středověku byl rozšířený mezi mnichy, kteří z něj připravovali léčivé lektvary. Libeček je velice podobný celeru. Rostlina dosahuje výšky až dvou metrů. Využívají se především:

  • listy,
  • stonek,
  • kořeny,
  • semena.
Doporučený článek:  Spirulina je zdrojem vitamínů, minerálů i bílkovin

Využití v kuchyni

Pojďme se podívat, jak využijeme jednotlivé části libečku v kuchyni. Čerstvé listy se hodí při vaření polévek, vývarů, dušených pokrmů, nálevů nebo salátů. Větvičky můžeme použít opět do vývaru, kterému dodá výraznou chuť. Sušené listy obohatí chuť masitých pokrmů (skopové, drůbež).

Nakrájené stonky libečku se přidávají do omáček nebo dušeného masa. Semínka jsou výborným doplňkem do různých salátů, bramborové kaše nebo sýrů. Kořen je vhodný do marinád a dušených pokrmů, omáček a pečeně. Z kořene si můžete vyrobit tinkturu.

Doporučený článek:  Tipy pro vaření květáku, aby nezhořkl a příprava byla příjemnější
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní vlastnosti

Libeček se využívá v léčitelství řadu let. V minulosti se přidával do hůře stravitelných pokrmů pro své pozitivní účinky jako podpora trávení a proti různým žaludečním potížím. Výzkum prokázal, že antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Výzkum dále potvrdil, že konzumace libečku pozitivně souvisí se snížením bakterií E.coli a Salmonella. Pomáhá snižovat zánět v močových cestách. Působí také jako diuretikum, stimuluje močení, ale nevede ke ztrátě elektrolytů. Doporučuje se zejména lidem trpícím ledvinovými kameny.

Libeček pomáhá i při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá při kašli a doporučuje se užívat při pneumonii. Působí pozitivně také na stav pokožky, tlumí příznaky lupénky a akné. Antioxidanty mohou zabránit vráskám. A to není stále vše! Zmírňuje bolesti během menstruace a bolesti kloubů (artritida, DNA).

Doporučený článek:  Lišky obohatí jídelníček o typickou chuť a živiny

Zvyšuje libido

Ve starověkém Římě se libeček používal jako afrodiziakum pro své vlastnosti, že roztahoval cévy, a tím podporoval stimulaci.

Co se týče možných kontraindikací, nejsou hlášeny žádné, takže směle se můžete pustit do užívání této zázračné rostliny a jejích jednotlivých částí v různých variantách.

Zdroj: https://arborgate.com/picks/fall-in-love-with-lovage/, https://www.healthbenefitstimes.com/lovage/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7346211/, https://draxe.com/nutrition/lovage/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Libe%C4%8Dek_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD, https://www.rxlist.com/lovage/supplements.htm, https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lovage/what-to-do-with-lovage-plants.htm