Kopřivový hnůj je levným hnojivem pro zeleninu i květiny

Každý, kdo na své zahradě nebo pozemku pěstuje rostliny, chce, aby se jim dařilo co nejlépe. Toho docílíte jen pravidelnou péčí a hlavně pečlivou přípravou. Rostliny potřebují nejen pravidelnou zálivku, ale také hnojivo nebo ochranu proti škůdcům. Přírodní hnojiva jsou tím nejlepším, co jim můžete dát. Jak si vyrobit hnojivo z kopřiv a na jaké rostliny ho můžete používat?

Vyměňte chemii za přírodní bylinky

Kopřivový hnůj patří mezi univerzální hnojiva, která se hodí na většinu rostlin, které máte na zahradě. Navíc je jeho příprava velmi jednoduchá. Zároveň je to prostředek, který zamezí tomu, aby rostliny napadly houby nebo plísně. K přípravě hnojiva pak budete potřebovat pouze čerstvou bylinu, kterou si natrhejte ještě před rozkvětem, a také vodu, kterou kopřivu zalijete. Rostliny potřebují především draslík, dusík a fosfor. Právě tyto složky jsou pro ně důležité, protože podpoří jejich správný růst.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem, na zahradě pomůžou také proti slimákům
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava není složitá. Kilogram kopřivy zalijte 10 litry vody, můžete použít jak dešťovou, tak kohoutkovou. Musíte mít také vhodnou nádobu, nejlépe plastovou. Kovové nejsou vhodné. Navíc hnůj velmi zapáchá, takže nádobu dejte daleko od svého domova.

Kdy můžete hnůj použít?

Kopřivový hnůj bude hotový asi za tři týdny. Do té doby ho pravidelně míchejte. Poznáte to podle tmavší barvy a také pěny, která se začne tvořit na hladině. Kopřivový hnůj byste navíc neměli nikdy úplně uzavírat, aby měl přívod kyslíku. Abyste zamezili tomu, že do kbelíku spadne hmyz, zakryjte ho gázou.

Doporučený článek:  Mýdlo používá většina lidí jen k mytí rukou, aniž tuší, jaké skvělé využití vlastně má

Během vegetace pak stačí rostliny zalévat jednou měsíčně. Ještě byste měli hnůj zředit s vodou. Hnůj pak můžete použít jako postřik, hodí se jako prevence proti různým chorobám. Hnůj z kopřivy je skvělý na spoustu plodin, které máte na zahradě, jako je česnek nebo cibule, ale využijete ho také na květiny, jako jsou azalky nebo rododendrony.

Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/