Ledová káva osvěží a na tělo účinkuje stejně jako horká varianta

Ledová káva je velmi populární, a to zejména během parného léta. Jde o jedinečný způsob, jak se můžeme příjemně ochladit a získat trochu kofeinu. Mnoho lidí si připravuje ledovou kávu doma, aby si ji mohli vychutnat v pohodlí a nemuseli pořád běhat do obchodu. Jaké má vlastnosti? Je ledová káva zdravá? Na tohle se dnes podíváme a pokusíme se najít odpověď.

Ledová káva má mnoho podob

Základní variantou ledové kávy, je kombinace obyčejné černé kávy a kostek ledu. Mnoho lidí ji ale takhle nepije. Přidávají další a další suroviny, které vylepší výslednou chuť jejich oblíbeného nápoje. Jednou z nejznámějších variant je frappé, což je instantní káva s vodou a cukrem. Stejně tak si do ní ale můžete přidat také mandlové lupínky, sladké sirupy nebo šlehačku.

Doporučený článek:  Nedostatkem slunce trpí celé tělo. Klíčový vitamín mnohdy nedoplní ani nejdražší léky
Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti ledové kávy

Mnoho lidí se obává, že pití ledové (i běžné) kávy způsobí znatelný nárůst krevního tlaku, což ohrozí jejich zdraví. Máme dobrou zprávu. Při střídmé konzumaci kávy, což jsou dva šálky denně, hypertenze vůbec nenastane. Jestli pijete kávu jen jednou za čas a nejste na ni zvyklí, můžete pocítit zvýšený krevní tlak, ale pro většinu lidí nepředstavuje žádný problém.

Z pohledu zdravotních vlastností se ledová káva nijak neliší od horké varianty nápoje. Dodá vám energii, sníží pocit únavy a podpoří koncentraci. Díky vychlazení vás ovšem osvěží v horkých dnech, kterých je během léta více než dost. Mírná konzumace kávy je zdravá a snižuje riziko vzniku cukrovky. Navíc podporuje metabolismus, takže se hodí pro všechny, kdo chtějí zhubnout.

Doporučený článek:  Pravidelný úklid domácnosti prospívá mysli a zdraví

Kdy je ledová káva škodlivá?

Káva samotná vůbec škodlivá není, pokud ji nekonzumujete ve velkém množství. Riziko tvoří doplňky, kterými vylepšujeme její chuť. Zmrzlina, šlehačka, sladké sirupy, cukr, polevy a další možnosti jsou sice chutné, ale také hodně sladké a kalorické. Mnoho lidí si místo kávy dá k snídani kalorický dezert. A potom se nestačí divit, když hmotnost začne stoupat.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/cold-brew-coffee-as-healthy-as-the-hot-kind/, https://en.wikipedia.org/wiki/Iced_coffee, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/expert-answers/blood-pressure/faq-20058543, https://www.medicalnewstoday.com/articles/new-research-reveals-a-potential-mechanism-for-how-coffee-may-reduce-the-risk-of-type-2-diabetes