Kovová chuť je velmi nepříjemná a cítit ji můžeme po konzumaci kávy, alkoholu nebo některých léků. Jestli se vám tato chuť neustále vrací s jídlem i bez jídla nebo přetrvává i po vyčištění zubů, může být příznakem onemocnění. Jestli se jedná jen o krátkodobou záležitost po vypití kávy nebo vykouření cigarety, nejde o nic vážného. Jaké mohou být příčiny kovové chuti v ústech?
Nemoci zubů a gastroezofageální reflux
Mezi příčiny nepříjemné pachuti v ústech patří hlavně stav zubů a dásní. Nesprávná ústní hygiena podporuje tvorbu zubního kamene a kazů, které mohou způsobit kovovou příchuť. Zajděte si proto k zubaři a nechte si zkontrolovat zuby. A začněte o ně důkladně pečovat.
Gastroezofageální reflux je poměrně běžný stav, který známe jako pálení žáhy. Kovová příchuť v ústech je často důsledkem toho, že žaludeční šťávy stoupají zpět do jícnu. Po konzumaci čokolády, tučných jídel nebo rajčat mohou být příznaky ještě horší.
Léky, poruchy chuti a covid-19
Lidé, kteří užívají antibiotika, alopurinol, léky na vysoký krevní tlak, lithium, metformin, inhalační léky proti astmatu nebo při chemoterapii, mohou mít problémy s kovovou pachutí v ústech. Je to poměrně běžné a nemusíte se ničeho obávat, protože se jedná jen o přirozenou reakci těla na tyto léky.
Poruchy chuti mohou být bohužel také příznakem onemocnění covid-19 a mohou přetrvávat několik dnů, ale také několik měsíců po uzdravení. Nejčastěji se běžné vnímání chuti vrátí do normálu po několika týdnech. Není to příjemné, ale pro většinu lidí se nejedná o trvalý stav. Nemusíte se proto obávat, že je s vámi něco špatně.
Netradiční příznak těhotenství
Těhotenství přináší do života velké změny. Tělo se začne chovat úplně jinak než dosud. To se týká i chuti. Hormony jsou zodpovědné za zvláštní nebo kovovou chuť v ústech, se kterou se setkaly některé ženy na počátku těhotenství. Není závislá na konzumovaném jídle a po porodu se všechno vrátí do normálu.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/common-causes-for-metallic-taste-in-your-mouth/