Letní řez zahradní rostliny povzbudí, těmto keřům ale ublíží a nepokvetou

Prořezávání je jedním ze základních postupů péče, které by žádný zahradník neměl vynechat. Díky němu podporujeme zahradu, což umožňuje rostlinám růst svěže a zdravě a přežít nepříznivé podmínky bez újmy. Přestože mnohé druhy vyžadují letní řez, existují druhy, které po tom rozhodně netouží.

Neobvyklé hortenzie

V mnoha zahradách jsou velmi populární hortenzie. Není to vůbec překvapující, protože jejich velké a pestré květy dělají dojem i na lidi, kteří nepatří k zahrádkářským nadšencům. Pokud vám však hortenzie nekvete tak, jak by měla, měli byste se zamyslet, zda při její péči neděláte tuto chybu. Řeč je o letním prořezávání. Tyto velkolepé keře nemají rády letní řez, takže pokud jste v předchozím roce v létě keř stříhali, s nežádoucími následky můžete bojovat i v tomto. Hortenzie by se měly řezat jen na přelomu zimy a jara.

Doporučený článek:  Před komáry a klíšťaty ochrání na zahradě dalmatská chryzantéma

Nátržník křovitý je další populární okrasný keř, který mnozí lidé pěstují kvůli dekorativním vlastnostem, jednoduchému pěstování a nepříliš vysokým požadavkům. Za tímto účelem dokáže rychle narůst a dosahuje výšky až jednoho a půl metru. Jeho malé pětilístkové květy se objevují už v květnu. Pohled na ně si můžete užít až do října, ale nejpůsobivější jsou v červnu a červenci. Nejlepší doba pro prořezávání je od poloviny března do konce dubna.

Zdroj obrázku: Freepik

Oleandr obecný

Pravděpodobně více než jedna osoba by mohla říci, že slovo „obecný“ v názvu je velké nedorozumění, protože oleandr je jedním z nejelegantnějších zahradních keřů. Kvete v létě, takže za žádných okolností by se v této době neměl prořezávat. Nevzdávejte se však této procedury úplně, protože čím je keř starší, tím méně květů se na něm objevuje. Zručné prořezávání oleandru vám umožní zachovat jeho nejkrásnější vlastnosti.

Doporučený článek:  Postřik z cibule nebo česneku sníží množství mšic v zahradě

Tuto práci si naplánujte po odkvětu, to obvykle připadá na září. Někteří zahradníci se rozhodnou provést jarní řez a zvolit si datum v období od února do dubna, ale při této variantě musíte počítat se slabším kvetením v nadcházející sezóně. Zapamatujte si však jednu důležitou věc. Šťáva, která vytéká z oleandru, má jedovaté vlastnosti. Proto je třeba použít ochranné rukavice a po dokončení řezu důkladně vyčistit zahradní nářadí.

Zdroj: https://www.backyardboss.net/plants-you-should-not-prune-in-summer/