Lilie na slunci krásně rozkvete, její vůně ze zahrady vypudí hlodavce

Okrasné rostliny mají estetické vlastnosti, ale stejně dobře je můžete využít i z praktického hlediska. Vůně asijské lilie odpuzuje hlodavce a její květy vypadají nádherně, takže vám na zahradě pomůže hned dvakrát. Podívejte se, jak ji pěstovat, aby vám zdobila zahradu a zároveň udržela škůdce daleko od vašich záhonů.

Podmínky pěstování a výsadba

Tato odrůda lilie, stejně jako tulipány, mečíky nebo jiřiny, patří do čeledi denivek. Jedná se o cibulovitou rostlinu, která je svou strukturou velmi podobná tulipánům. Na tuhých stoncích rozkvétají obrovské barevné květy, které vám budou dělat radost nejen svým vzhledem, ale také typickou vůní. Rostlina nemá vysoké nároky a neměli byste ji zalévat příliš často. Stačí jí slunné místo a propustná půda s neutrální kyselostí. Nesnáší jen jedinou věc a tou je průvan.

Doporučený článek:  Ježek je nejlepším přítelem každého zahradníka. Vytvořte mu domov, odmění se velkou pomocí

Cibulky lilií byste měli sázet do vlhké rašeliny. Do půdy byste je měli uložit na přelomu léta a podzimu (koncem srpna nebo začátkem září). Jestli nemáte k dispozici správný substrát, musíte místo nejdříve připravit a poté do něj vložit cibulky. Nedávejte je příliš hluboko, ale nesmí být ani moc vysoko. Ideální hloubka je asi trojnásobek velikosti cibulí, které budete sázet.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o nádherné lilie

Péče není složitá, ale lilie vyžadují velmi úrodnou a propustnou půdu. Dávejte pozor také na slunce. Měly by mít dostatek slunečního svitu, ale nesmí je naopak spálit. Nemají rády ani velké zimy, takže si dávejte pozor, aby vám na jaře nezmrzly. Výhonky zastřihněte až ve chvíli, kdy začnou usychat. Listy neodstraňujte, protože fungují jako výživa pro nadzemní část rostliny.

Doporučený článek:  Kopřivový postřik ochrání dýně před škůdci a zvýší úrodu

Péče o lilie není vůbec složitá a díky cibulkám vám vydrží po mnoho let, jestli je nesní během zimy myši a jiní škůdci. Výhodou této odrůdy je právě fakt, že hlodavcům vadí její pronikavá vůně, takže byste se z nich měli těšit po mnoho let.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/bulbs/lily/planting-asiatic-lilies.htm