Správná péče o trávník zajistí jeho krásný vzhled po celé léto

I při péči o trávník se dá udělat několik zásadních chyb. Pokud chcete, aby byl trávník vaší chloubou, je lepší se jim vyhnout. Jaké jsou nejčastější chyby při sekání trávy a jak jim zabránit?

O trávník je třeba pečovat přiměřeně – nesekejte jej příliš nízko, ale ani příliš vysoko. Pravidelně, ale ani příliš často, ani příliš zřídka. Pokud vám nejvíce záleží na ekologii, můžete sekání trávy úplně vypustit – květinové louky v zahradách jsou stále oblíbenější a pro přírodu vůbec nejlepší. Pokud však vašemu oku více lahodí upravený trávník, měli byste dávat pozor a vyvarovat se běžných chyb.

Nejčastější chyby při úpravě trávníku

Zahradníci jej často sekají příliš nízko, aby ušetřili čas. Sečete-li náš trávník na výšku nižší než 2 cm, oslabíte stébla trávy a podpoříte akorát růst agresivního plevele. Příliš nízko posekaná tráva je také náchylná k nemocem. Rekreační trávník by měl být po sekání vysoký asi 5 cm a kobercový alespoň 2,5 cm. V horkých a suchých dnech bychom měli nechat trávník vyrůst ještě výš.

Zdroj obrázku: Freepik

Další častou chybou je sekání trávníku hned po dešti. Vlhká tráva při sečení vytváří prostředí, ve kterém se může dařit chorobám rostlin. Navíc mnohem více otupujete nůž sekačky a zvyšujete také riziko ucpání zařízení mokrou buničinou a poškození motoru.

Trávník by se měl sekat zhruba jednou týdně. Trávník nemá smysl sekat častěji, oslabuje to rostliny a brání jejich zahušťování. Abyste se vyvarovali chyb při sekání trávníku, musíte dbát i na dobrý stav základního vybavení – sekačky. Čepele by měly být vždy ostré, aby tupé nože trávu netrhaly a nepoškozovaly.

Nezapomeňte na jarní vertikutaci

Mnoho zahradníků tento postup přeskakuje, protože jim připadá nadbytečný a zbytečně složitý. Opak je ale pravdou, pokud si na jarní vertikutaci dáte záležet, má váš trávník nakročeno skutečně ke krásnému vzhledu a silnému porostu po celé léto i podzim. Pokud si na to netroufáte sami, pořiďte si vertikutátor, který všechnu tvrdou práci udělá za vás.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/lawns/reviews/summer-lawn-care-tips