Mačkání pupínků patří mezi oblíbené řešení akné. Dermatologové ale bijí na poplach

V období puberty i v dospělosti se mnoho z nás potýká s pupínky na obličeji. Mnoho lidí je automaticky vymačkává, protože si myslí, že by to měli dělat. Opak je ale pravdou. Většina dermatologů vám řekne, že si spíš ublížíte. V některých případech je to ovšem přijatelné. Kdy vzít věci do vlastních rukou a kdy navštívit specialistu?

Spolehněte se na specialistu

Dermatologa byste měli navštívit v každém případě, protože jedině on vám dokáže říct, jaký druh akné máte a jak s ním efektivně bojovat. Možná vás to vůbec nenapadlo, ale existuje velké množství kožních onemocnění a proti každému z nich existuje jiná léčba a správný postup. Bohužel se od sebe na první pohled příliš neliší, takže je sami nerozeznáte. To dokáže jen zkušený dermatolog, který bude během chvilky vědět, který se vás týká. A většina z nich vám jistě doporučí, abyste pupínky v žádném případě nemačkali. Najdou se ale i výjimky, které nejsou proti tomu. Budete ovšem potřebovat speciální vybavení a hodně trpělivosti.

Zdroj obrázku: Freepik

V případě cystického akné a jiných vážných kožních problémů si pupínky nesmíte vymačkat nikdy. Mnohem lepší možností jsou speciální vatové tyčinky nebo jiné produkty, které jsou určeny na čištění ucpaných pórů. Někteří odborníci říkají, že je můžete vymáčknout, ale jen v případě, že to jde lehce. Nesmíte na ně jít silou.

Doporučený článek:  Nedostatkem slunce trpí celé tělo. Klíčový vitamín mnohdy nedoplní ani nejdražší léky

Můžete si způsobit více problémů

Dermatoložka Marisa Garshicková se domnívá, že vlastní vymačkávání pupínků není nikdy dobrý nápad, protože to může situaci jen zhoršit a většina lidí není schopná dosáhnout správné techniky. Po vymačkání se akné pravděpodobně ještě zhorší, protože si bakterie na prstech roznesete po celém obličeji. Kromě toho může dojít i k tvorbě zjizvení, kterého se již nikdy nezbavíte. Místo toho byste se měli spolehnout na doporučení odborníka a postupovat přesně podle jeho doporučení.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/is-popping-pimples-bad-for-my-skin-15523