V posteli nikdy nejsme sami. Malých zvířátek se zbavíme pouze výměnou povlečení

Špinavé nebo propocené ložní prádlo je rájem pro patogeny, především bakterie nebo roztoče, kteří mohou mít špatný vliv na náš zdravotní stav. Podle odborníků pomáhá častá výměna ložního prádla snížit riziko rozvoje alergií a přispívá ke zlepšení spánkové hygieny. Lidé tráví v posteli přibližně osm hodin denně, přičemž kontakt s textiliemi je nepřetržitý. Z toho důvodu je výměna lůžkovin bezpodmínečná, tím spíše, když se vyskytují v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčci, kteří měkounkým peřinám a polštářům neodolají a často si v nich hoví. Jaká by měla být frekvence výměny ložního prádla a proč?

Pravidelná výměna lůžkovin je nezbytná

Proč by se měla deka, polštáře a prostěradlo převlékat, když vizuálně jsou látky stále čisté? Především ložní prádlo je už po několika dnech živnou půdou pro roztoče, bakterie a jiné patogeny, které jsou okem nepostřehnutelné, ale mají velký vliv na zdraví. V látkách se živí možnými drobky, ale zejména částečkami kůže – lidskou epidermis, která se odlupuje z pokožky při kontaktu s látkou během spánku. Jejich kolonie se nadto rozrůstají, protože v ložnici bývá vyšší teplota i vlhkost vzduchu vlivem vydýchaného ovzduší. A právě trus roztočů je důvodem, proč měnit ložní prádlo pravidelně, protože vede k rozvoji alergií, astmatu nebo kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida.

Zdroj obrázku: Freepik

Ohrožení plísněmi a jejich sporami

Vlhký vzduch a teploty okolo 20 stupňů, nebo dokonce vyšší jsou také ideální pro plísně, které se rychle rozšiřují do přikrývek, ale současně do matrací, na rámy postelí, zdi či podlahy. Mikroskopické houby se rozmnožují pomocí spor, přičemž právě ty jsou důvodem pro vznik různých onemocnění. Mají vliv na zhoršené dýchání a rozvoj různých infekcí, mimo jiné vedou i ke vzniku akné. Často lidé ani netuší, že bolení očí po ránu nebo neustálá rýma jsou projevy alergií způsobených špinavým ložním prádlem.

Doporučený článek:  Voňavé prádlo zajistí čistá pračka a esenciální oleje

Výměna ložního prádla jednou za dva týdny

Jak často měnit ložní prádlo podle odborníků? V domovech, kde se vyskytují malé děti nebo domácí zvířata, se doporučuje každotýdenní výměna. Právě kvůli zvířatům nelze zaručit hygienickou čistotu po jejich příchodu zvenku, proto je převlečení postelí naprostou nutností, ke zvážení je pořízení také denního přehozu na postel. A jak postupovat v ostatních případech? Dospělí by měli vyměňovat lůžkoviny ideálně každé dva týdny. Ložní prádlo by se mělo prát na 40–60 stupňů Celsia, přitom horní hranice je optimální pro likvidaci škodlivých mikroorganismů.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-often-should-you-change-your-sheets, https://www.mattressadvisor.com/a-clean-sleep/, https://www.cnn.com/2021/07/30/health/bed-sheets-washing-partner-wellness-partner/index.html, https://medcraveonline.com/JMEN/bacterial-pathogens-from-bed-linen-used-in-secondary-and-tertiary-health-facilities-in-benin-city-nigeria.html, https://www.researchgate.net/publication/276494817_Microbiological_Contamination_of_Bed_Linen_and_Staff_Uniforms_in_a_Hospital, https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets, https://www.womansday.com/health-fitness/wellness/a50486/the-disgusting-truth-about-what-your-bed-sheets-are-doing-to-your-health/, https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets