Ani málo, ani moc. Poskytnout orchideji ideální množství slunce může být oříšek

Orchideje patří k nejobdivovanějším květinám vůbec. Jedná se o tropické rostliny, které překvapují svou krásou. Zároveň jsou ale poměrně náročné na správné podmínky. Jedině při jejich splnění vás potěší nádhernými květy a budou u vás doma prospívat. Jak a kde je tedy nejlépe pěstovat a vyhovuje jim vůbec slunce?

Orchideje a slunce. Jak to je?

Protože orchideje jsou tropické rostliny, mnoho lidí chybně předpokládá, že na přímém slunci jim bude nejlépe. To je ale chyba, protože orchidej je rostlina, která roste v polostínu vzrostlých tropických stromů a jiné bujné tropické vegetace. Určitě tedy není typické, že na ni celý den praží slunce. Pokud má orchidej příliš světla, tak:

  • začnou se objevovat černé nebo hnědé skvrny,
  • rostlina degraduje a nebude možná regenerace.
Doporučený článek:  Škrobením získají ubrusy i povlečení krásný vzhled a odolnost. Postup zvládne každá hospodyňka

Příliš světla znamená u orchideje v podstatě smrt, které nezabráníte. Rostlina zpravidla se již nezregeneruje. Kdykoliv se však začnou objevovat černé nebo hnědé skvrny, rychle rostlinu přemístěte na méně slunné místo.

Zdroj obrázku: Freepik

Aby to nebylo tak jednoduché, špatně je i nedostatek světla. To zase zabrání rozvoji, růstu a vytváření květů. Hlavně na podzim a v zimě jsou na nedostatek světla v našich podmínkách háklivé. V zimě je rozhodně nedávejte „zazimovat“ někam na schody nebo na severní stranu domu, nic takového se s orchidejemi nedělá.

Doporučený článek:  Rostliny doma nemusí být v bezpečí. Nebezpečné mšice zahubí běžné kuchyňské přísady

Správná zálivka je základ

Se slunečním svitem souvisí také zálivka orchidejí. Již víte, že nesmějí mít světla ani hodně, ale ani málo. Orchideje také špatně snášejí neustále vlhkou půdu, což se právě děje při nedostatku slunečního světla. Orchideje se zalévají, až když půda proschne. Pokud nestačí substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschnout, je to špatně. Proč tomu tak je? Protože to jsou to ideální podmínky pro rozvoj plísní a houbových chorob, které napadají rostliny.

Zdroj: https://www.happysprout.com/indoor-plants/orchid-light-needs/