Majoránka prospívá trávení, pozitivně působí také na pokožku

Majoránku nevyužijete jen v kuchyni, má diastolický, antibakteriální, analgetický a také antivirový účinek, takže ji můžete zařadit i do své domácí lékárničky. Kromě toho je považována také za přírodní afrodiziakum, skvělý zdroj vitamínů a minerálů. Stojí za to sáhnout i po majoránkovém čaji. Ten přinese úlevu a za málo peněz.

Vitamíny a minerály

Majoránka je koření, které najdeme v každé kuchyni. Přidáváme ji do polévek, masa nebo omáček. Je to vynikající a hlavně zdravá alternativa k soli. Ne každý ví, že kromě chuťových vlastností má majoránka mnoho prospěšných vlastností. Majoránka je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamín C, vitamín B1 a B2, betakaroten, ale také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fosfor a mangan. Navíc najdeme v jejím složení i cenné éterické oleje jako sabinen, linalool a kafr.

Doporučený článek:  Před vodním kamenem v konvici uchrání jenom přestěhování. Ostatní musí pravidelně vynakládat čas na nepříjemnou činnost

Majoránka je považována za bezpečnou rostlinu, ale při jejím používání by měli být opatrní pacienti s kardiovaskulárními problémy a nízkým krevním tlakem. Kontraindikací může být i alergie na majoránku, která se vyskytuje velmi zřídka, ale je třeba ji vždy začít používat v malém množství. Majoránku mohou bez problémů využívat těhotné ženy. Některé ji dokonce využívají při nevolnostech nebo zvracení.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní vlastnosti

Diastolický účinek majoránky je ideální pro nadýmání a bolest břicha. Kromě toho zlepšuje trávení, což je důvod, proč ji často využívají lidé, kteří trpí pálením žáhy nebo vředy. Majoránka má také antibakteriální vlastnosti a pomáhá při kožních problémech. Především při problémech s akné a obtížně léčitelnými ranami. Může se využít také k léčbě herpetu.

Doporučený článek:  Olej z citronové trávy odpudí obtížný hmyz a zregeneruje pokožku

Tato bylinka zabraňuje oxidaci tuků v krevních cévách, takže se může použít také profylakticky v případě aterosklerózy. Koření může také inhibovat enzymy zodpovědné za sekreci inzulínu, což může být obzvláště důležité pro diabetiky. Studie naznačují, že majoránka může mít i protirakovinné vlastnosti. To se může vztahovat především na rakovinu prsu, rakovinu vaječníků a rakovinu jater. V případě již diagnostikované rakoviny může majoránka podporovat tradiční léčbu a redukovat stávající rakovinné buňky.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-marjoram, https://www.healthline.com/nutrition/marjoram, https://www.rxlist.com/marjoram/supplements.htm, https://www.verywellfit.com/marjoram-benefits-side-effects-and-preparations-4427682, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3707896/