Levandule je velmi aromatická, nenáročná a luxusní rostlina. Její množení není složité, dá se provádět dělením, semeny nebo sázením koupených sazenic. Jak se ale o levanduli postarat tak, aby nebyla jen samý zelený stonek, ale aby krásně fialově kvetla? Pro rozmnožení hlavně květů doporučujeme jednoduchou metodu.
Levandule
Nádherná bylina s intenzivní a uklidňující vůní. Levandule má mnoho léčivých vlastností. Používá se pro výrobu tinktur, mastí a také jako sušená do zklidňujících polštářků. Levandule se přidává do léčebných koupelí a léčebných solí. Je vhodná také do domácností v sušeném stavu, kde i přes usušení kvítky provoní domov a odlákají nepříjemný hmyz.
Jak levanduli množit pomocí řízků?
Nejlepší je řezání levandulí provádět v letních měsících. Z rostliny vezměte nekvetoucí část výhonků. Pro reprodukci je vhodné zvolit poměrně dlouhé výhonky, a to od 7 do 10 cm. Vhodné je také, aby stonky těchto zelených výhonků byly dostatečně silné a tvrdé. Tyto výhonky zasaďte do substrátu.
Postup množení levandulí
- Čistými a ostrými nůžkami odstřihněte výhonek rostliny.
- Výhonek zbavte ve spodní části listů.
- Levandule může zakořenit rovnou do substrátu nebo můžete výhonek nechat zakořenit ve sklenici vody.
- Sazenice se vzniklým kořenovým systémem přesaďte do květináčů, které mají zespod otvory pro odtok přebytečné vlhkosti.
- Po několika týdnech se objeví nové výhonky a sazenici můžete zasadit do zeminy na zahradě.
Péče o levanduli
Vhodné je levanduli pravidelně zalévat. Tato rostlina potřebuje dostatek slunce i vláhy. Pro vlhčí prostředí se dá použít na vrchní část zeminy netkaná textilie. Levanduli v zahradě se nebojte na zimu zcela zastřihnout. Každé jaro pak rostlina vypustí na odiv nové zelené voňavé výhonky.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/rooting-lavender-cuttings.htm