Slimáci si rádi smlsnou na pracně vypěstované zelenině. Úrodu zachrání odpad z kuchyně

Každý rok se těšíme na sklizeň úrody, kterou jsme si tak poctivě vypěstovali na vlastní zahradě. Bohužel se ale velmi často objeví škůdci. Mezi ně patří slimáci, šneci nebo různé druhy brouků. Protože ale většinou nechceme používat chemické prostředky, vyplatí se sáhnout po domácích metodách, které je zaručeně donutí se vaší zelenině a ovoci vyhnout. Můžete vyzkoušet například skořápky od vajec.

Na slimáky platí domácí metody

Jestliže jste někdy bojovali se slimáky, určitě víte, že to není nic jednoduchého. Tito škůdci se totiž velmi rychle dostanou nejen k salátům, ale také dalším druhům zeleniny, které mohou zničit velmi rychle. Proto je dobré slimáky vyděsit a donutit je, aby se k vaší zahradě již nepřibližovali. To můžete udělat například pomocí vaječných skořápek.

Doporučený článek:  Okurkám je třeba do záhonu vybrat dobré sousedy. Pak bude úroda skutečně famózní

Stačí je pouze nadrtit tak, aby zůstaly větší kousky. Přes ty se slimáci budou těžko dostávat, protože budou ostré. Skořápky pak nasypte okolo rostlin, které chcete mít chráněné. Skořápky obsahují také živiny, které se dostanou ke kořenům, a rostlina tak bude růst rychleji a kvalitněji plodit. Toto hnojivo můžete použít i na pokojové rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Vaječné skořápky si schovejte

Jestliže milujete vajíčka na všechny způsoby, schovávejte si skořápky a vyrobte si z nich nejen domácí hnojivo, ale také účinný odvar na zalévání. Skořápky můžete rozdrtit na prášek, smíchat s půdou a při přesazování rostlin je přidat do půdy. Také je můžete zalít horkou vodou, nechat dva týdny stát a tento odvar používat několikrát týdně hlavně v době vegetace.

Doporučený článek:  3 skvělé způsoby pro využití jedlé sody v zahradě: škůdci ani plevel nebudou mít šanci

Vaječné skořápky se budou hodit na mnoho druhů zeleniny nebo ovoce. Slimáci pak nebudou mít šanci, stejně jako hlemýždi. Nezapomínejte na to, že tito škůdci vylézají hlavně večer nebo za vlhka, proto si na ně počíhejte, abyste je pak mohli sesbírat a přesunout někam daleko od zahrady. Někdo je také používá jako potravu pro slepice.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/08/five-steps-gardeners-take-control-of-slugs-natural-way