Množení levandule pomocí řízků zvládne i začátečník

Levandule je velmi aromatická, nenáročná a luxusní rostlina. Její množení není složité, dá se provádět dělením, semeny nebo sázením koupených sazenic. Jak se ale o levanduli postarat tak, aby nebyla jen samý zelený stonek, ale aby krásně fialově kvetla? Pro rozmnožení hlavně květů doporučujeme jednoduchou metodu.

Levandule

Nádherná bylina s intenzivní a uklidňující vůní. Levandule má mnoho léčivých vlastností. Používá se pro výrobu tinktur, mastí a také jako sušená do zklidňujících polštářků. Levandule se přidává do léčebných koupelí a léčebných solí. Je vhodná také do domácností v sušeném stavu, kde i přes usušení kvítky provoní domov a odlákají nepříjemný hmyz.

Doporučený článek:  Na slimáky lze vyzrát. Díky těmto patentům se už na zahradu neodváží vrátit

Jak levanduli množit pomocí řízků?

Nejlepší je řezání levandulí provádět v letních měsících. Z rostliny vezměte nekvetoucí část výhonků. Pro reprodukci je vhodné zvolit poměrně dlouhé výhonky, a to od 7 do 10 cm. Vhodné je také, aby stonky těchto zelených výhonků byly dostatečně silné a tvrdé. Tyto výhonky zasaďte do substrátu.

Zdroj obrázku: Freepik

Postup množení levandulí

  • Čistými a ostrými nůžkami odstřihněte výhonek rostliny.
  • Výhonek zbavte ve spodní části listů.
  • Levandule může zakořenit rovnou do substrátu nebo můžete výhonek nechat zakořenit ve sklenici vody.
  • Sazenice se vzniklým kořenovým systémem přesaďte do květináčů, které mají zespod otvory pro odtok přebytečné vlhkosti.
  • Po několika týdnech se objeví nové výhonky a sazenici můžete zasadit do zeminy na zahradě.
Doporučený článek:  Trápit se se mšicemi je zbytečné. Víc než speciální prostředky pomůže geniální trik se stuhou

Péče o levanduli

Vhodné je levanduli pravidelně zalévat. Tato rostlina potřebuje dostatek slunce i vláhy. Pro vlhčí prostředí se dá použít na vrchní část zeminy netkaná textilie. Levanduli v zahradě se nebojte na zimu zcela zastřihnout. Každé jaro pak rostlina vypustí na odiv nové zelené voňavé výhonky.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/rooting-lavender-cuttings.htm