Pelargonie jsou královny balkónů a teras. Skoro u každého domu můžeme vidět tyto pestrobarevné květiny. Mohou zdobit domy a balkóny v období od května až do října. Je ovšem důležité vědět, jak a čím hnojit a zalévat muškáty.
Muškáty
Muškátů máme mnoho odrůd a barevných druhů. Mohou se od sebe lišit nepatrnými znaky, ale my vás naučíme je rozeznávat. Mezi tři nejoblíbenější odrůdy patří:
- Záhonové muškáty
- Břečťanolisté muškáty
- Vícekvěté muškáty
Záhonové muškáty
Tyto muškáty lze zasadit jak do květináčů, truhlíků, tak i do záhonů. Rostou vzpřímeně a mají velmi silné stonky. Listy těchto muškátů jsou mírně zvlněné a pokryté jemným povlakem. Tyto listy na první pohled mohou svou strukturou připomínat mech. Muškáty dorůstají výšky až 50 cm. Květy jsou nejčastěji kompaktní kulovité hrozny a skládají se z četných drobných květů.
Břečťanolisté muškáty
Nejideálnější jsou pro pěstování na balkónech a terasách. Výhonky mají spíše ochablé a převislé. Jejich tmavě zelené listy připomínají listy břečťanu, proto tento název. Květenství těchto muškátů má plochý tvar a je velmi bohaté. Délka rostlin může dosahovat až 120 cm.
Vícečetné muškáty
Jinak se tyto muškáty mohou nazývat také anglické. Největší předností této odrůdy muškátů jsou nádherné dvoubarevné květy. Mají světle zelené, silně členité listy. Nejideálnější je, když je zasadíte v kombinaci s břečťanolistými muškáty, které zasadíte před ty vícečetné.
Čím muškáty zalévat a jak je hnojit?
Muškáty preferují stanoviště na slunci nebo v polostínu. Zalévání se doporučuje v poledne nebo navečer, kdy už půda není tolik vyhřátá. Při zálivce velmi záleží na teplotě i vlhkosti substrátu, a tak neexistuje univerzální rada, jak často zalévat. Pomoci vám může zkouška prstem. Ten vložte do substrátu. Pokud se zemina na prst nalepí, je ještě dostatečně vlhká. Hnojit se pelargonie doporučuje speciálními hnojivy, a to každý týden či dva.
Zdroj: https://theindoornursery.com/glossary/types-of-geraniaceae/pelargonium-care/