Praní ručníků a ložního prádla má svá pravidla

Ložní prádlo je dokonalým prostředím pro množení bakterií a všech možných mikrobů. Není divu, i když do postele ulehneme čistí, vysprchovaní, v noci se potíme a naše odumřelá kůže na těle popadá právě na lůžko. Například takoví roztoči milují odumřelou kůži. To stejné platí i o ručních. Jak se o ložní prádlo, ale i o ručníky starat, aby nejen krásně voněly, ale také nebyly pro naše zdraví hrozbou? Pokud ložní prádlo a ručníky po vyprání nejsou svěží a voňavé, jistě děláte při praní chybu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak často a jakým způsobem prát povlečení i ručníky?

Nejen v posteli, ale i na našem těle žije velké množství bakterií, pro které je ložní prádlo živnou půdou a dokonalým prostředím pro množení. Pokud chcete těmto mikro tvorům zkomplikovat život, bude třeba ložní prádlo měnit každé dva, maximálně tři týdny. Pozor! Ložní prádlo nestačí hodit do pračky a zapnout na běžný program, který pere nejčastěji pouze na čtyřicet stupňů. Je to málo a mikroorganismy nevyhynou. Zapněte cyklus minimálně na 60 °C. To je problém číslo jedna, ale je tu další potíž a ta vůbec nejčastější, které se dopouští více lidí.

Doporučený článek:  Obyčejný prášek z kuchyně najde využití v celé domácnosti. Koupelna i záclony budou zářit čistotou
Zdroj obrázku: Pixabay

Chyba číslo dvě

Pokud vyměňujete prádlo jednou za dva či tři týdny, jistě děláte dobře, ale jak je perete? Hodíte do pračky dvě povlečení na peřinu, dva povlaky na polštář a možná se vám tam vleze ještě prostěradlo na dvoulůžko? A zde nastává chyba. Jestliže opravdu takto naplníte pračku, ložní prádlo se jen převaluje, ale nepere se. Nevypere se řádně, a proto je i po vyprání cítit potem. Opravdu bude stačit, když do pračky vložíte dvě povlečení na peřiny, tak budete mít jistotu, že prádlo bude čisté. 

Doporučený článek:  S mastnými nečistotami v kuchyni pomůže ocet nebo čpavek

Ručníky

Ručníky dokonce podléhají bakteriím mnohem rychleji než ložní prádlo. Není divu, protože pokud nedáte ručníky proschnout mimo koupelnu či k radiátoru, špatně vysychají a tím podporujete tvorbu nových mikroorganismů. Je tedy třeba ručníky měnit každé tři dny. Chcete-li ložní prádlo vyprat, zapněte pračku alespoň na 60 °C. Postupujte stejně jako u ložního prádla. Doporučujeme ručníky prát společně s octem. Stačí jedna sklenice octa. 

Zdroj: https://www.dropps.com/blogs/spincycle/housekeeping-101-washing-sheets-pillows-and-towels