Na ovocné mušky můžeme nachystat účinnou past

Teplo a ovoce jsou pozvánkou pro nezvané hosty. Objevují se od jara, kdy dozrávají první druhy ovoce a zeleniny. Stačí pak nechat plody volně položené a ovocné mušky se objeví neznámo odkud. Jak se jich zbavit? Jsou dotěrným hmyzem, který nelze dostat z kuchyně pryč, k tomu se jejich kolonie neustále rozrůstá. Pomoc je nasnadě, stačí se inspirovat tipy zkušených hospodyněk, které vědí, jak s ovocnými muškami zatočit.

Octomilky mohou být nebezpečné

Říkáte si, že jsou nepříjemné, ale není potřeba je likvidovat? Jste na omylu, mohou být velmi nebezpečné i přes svou malou velikost. Octomilky obecné patří mezi dvoukřídlý hmyz, měří necelé tři milimetry, ale rychle se množí. Do zkaženého ovoce nebo zeleniny naklade jedna samička až 400 vajíček, proto je nutný rychlý zásah, aby jejich kolonie nezamořila celou kuchyni. Vajíčky kontaminují jídlo, ale mohou také přenášet různé patogeny nebo mikroorganismy, z toho důvodu by se neměla jejich přítomnost podceňovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistotou proti ovocným muškám

Jak zamezit vniknutí octomilek do domácnosti? Stačí se řídit několika pravidly, především je nutné dodržovat čistotu v kuchyni a hygienu na pracovních deskách, ve dřezu nebo v okolí odpadkového koše. Veškeré ovoce a zelenina se musí důkladně omývat, rizikem bývají kusy donesené z obchodu nebo trhu. K tomu se musí pravidelně vybírat nahnilé nebo zkažené kusy, jejichž tlející zkvašený zápach tyto mušky láká. Veškeré nádoby s jídlem se pak doporučuje uzavírat víčkem nebo přikrývat, což platí též pro nápoje včetně alkoholických.

Domácí lapač na octomilky

Metoda, která je roky prověřená, je past na ovocné mušky z kvasného lihového octa, do kterého se přidá pár kapek běžného mycího prostředku. Směs stačí smíchat v misce a nechat stát na lince, octomilky se chytí samy. Je možné ještě misku přikrýt potravinovou fólií a udělat do ní dírky pomocí vidličky, aby se octomilky nemohly dostat ven. Podle zkušených hospodyněk obdobně funguje alkohol, zejména pivo nebo víno, smíchané s čisticím prostředkem, případně vytvoření domácí mucholapky z papíru, který se namočí medem s octem a položí na podložku na linku. Z kuchyňské linky odradí ovocné mušky také bylinky, jako jsou bazalka, máta nebo levandule.

Zdroj: https://www.thespruce.com/get-rid-of-fruit-flies-1388144