S jednoduchými tipy vydrží narcisy ve váze mnohem déle. Kostka ledu i horká voda dokážou zázraky

Narcisy jsou oblíbenými květinami především v jarním období, zdobí naše stoly hlavně na Velikonoce. Jsou to jarní květiny, které potřebují nejen dostatek čisté vody, ale také další péči, aby vydržely ve váze co nejdéle. Životnost jim můžete hned několika způsoby prodloužit. Jaké tipy doma určitě využijete?

Jak se starat o řezané narcisy?

Než je vůbec dáme do vázy, měli bychom jim vybrat vhodné místo. Potřebují sice světlo, ale nedávejte je nad radiátory nebo jiné zdroje tepla. Také nesnesou průvan ani prudké sluneční paprsky. Dobře jim neudělají ani domácí elektrospotřebiče, proto je dejte nejlépe na jídelní stůl, který bude v zákrytu. Jakmile najdete místo, musíte se soustředit přímo na květiny. Stonky musíte seříznout, než dáte narcisy do vody.

Doporučený článek:  Zatočte s nezvanými mravenci doma i na zahradě. Přírodní prostředky je spolehlivě vyženou

Stačí pod úhlem 45 stupňů seříznout asi tři centimetry stonků. Pak také záleží na velikosti vázy. Narcisy potřebují vekou vázu, která bude mít široké hrdlo. Zamezíte bakteriím, aby vnikly na rostliny. Listy musíte pravidelně odřezávat, protože jakmile budou pod vodou, začnou rychle hnít a umře postupně celá rostlina. Narcisy ale můžete mít ve váze i bez vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak prodloužit čerstvost narcisů?

Jestli chcete mít narcisy ve váze o něco déle, musíte jim poskytnout kvalitní vodu. Narcisy většinou vydrží 3–5 dní, proto je nejvhodnější koupit si takové, které mají ještě uzavřená poupata. Poté jim pravidelně měňte vodu, která by měla být nejlépe dešťová. Denně čistěte vázu od nečistot, aby se nedostaly na rostliny.

Doporučený článek:  Vyléváte vodu z vařených vajec? Nedělejte to, má ještě další využití!

Narcisy byste měli mít ve váze samostatně, protože nemají rády přítomnost dalších květin. Jinak budou vylučovat šťávu, která květiny zabije. Abyste prodloužili životnost narcisů, můžete do vody hodit několik kostek ledu. Je to velmi jednoduchý trik, který můžete denně opakovat. Stonky květin můžete ponořit do horké vody, protože ta také prodlouží délku kvetení.

Zdroj: https://www.melindamyers.com/audio-video/melindas-garden-moment-audio-tips/houseplants-holiday-plants-cut-flowers/how-to-make-daffodil-bouquets-last-longer