Okurkám je třeba do záhonu vybrat dobré sousedy. Pak bude úroda skutečně famózní

Při pěstování okurek je důležitá nejen poloha, zálivka a hnojení, ale také výběr správného stanoviště. To by nemělo být určeno jen tím, kam svítí nebo nesvítí slunce, ale také podle toho, které rostliny budou v okolí. Správné plánování domácí zeleninové zahrádky zaručí lepší kvalitu půdy, ale také zvýší ochranu proti škůdcům.

Co sázet vedle sebe?

Úprava záhonů by neměla být náhodná. Je nutné vzít v úvahu zásady vzájemného působení různých druhů plodin tak, aby si vzájemně nekonkurovaly v potřebě živin a nepřekážely si v růstu. Velmi zásadní je také tzv. alelopatie, tedy chemická interakce látek vylučovaných různými rostlinnými druhy. Chcete-li ze svých záhonů s okurkami získat co nejlepší výnos, je klíčové vědět, co vedle nich zasadit, aby se jim skutečně dobře dařilo.

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky vedle okurek

Pokud chcete dát nějaké bylinky hned vedle okurek, je třeba vybírat pečlivě. Někteří zkušení zahradníci upozorňují, že mohou také změnit chuť okurek. To však neznamená, že je musíte úplně opustit. Zkuste zasadit tyto a uvidíte, že to bude dobrá volba.

  • Bazalka – Zabraňuje vzniku plísní.
  • Vratič – V bylinkářství jsou nejvíce ceněny jeho antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, chrání také proti dalším škůdcům a mravencům.
  • Koriandr a oregano – Často se vyskytují v našich kuchyních, vyplatí se je vysadit i k okurkám, protože jejich přítomnost stimuluje růst zeleniny.
Doporučený článek:  Živý plot nabízí nespočet variant a vytvoří krásnou a účinnou bariéru

Společně s jinou zeleninou

V jakém prostředí se budou okurky nejlépe rozvíjet a které plodiny je ideální umístit do jejich blízkosti?

  • Luštěniny – Nejoblíbenější jsou hrách, fazole a zelené fazolky. Dokážou totiž sbírat dusík ze vzduchu a obohacovat jím půdu.
  • Kořenová zelenina – Neváháme kombinovat okurky s petrželí, mrkví, tuřínem nebo různými odrůdami červené řepy. Pomáhají provzdušňovat půdu.
  • Brukvovitá zelenina – Brokolice, květák a zelí budou pro okurky naprosto skvělými pomocníky v růstu a vývoji.
Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-cucumbers-2540044