Osobní rozvoj znamená víc než pozitivní myšlení. Ke skutečné změně je potřeba i dávka kritiky

„Myslete pozitivně“, „najděte svou vášeň“, „nesrovnávejte se s ostatními“ – to vše jsou klasická hesla, která definují osobní rozvoj. Ne vždycky to ale stačí. Někdy je důležitější udělat jiné věci, ale to už nám často moderní koučové ve svých knihách neřeknou. Pojďte s námi zbořit nejčastější mýty týkající se osobního rozvoje.

Stačí jenom pozitivní myšlení?

Pozitivní myšlení je cenné, pokud je v rovnováze s kritickým myšlením. Američané, kteří léta žili v kultuře pozitivního myšlení, s tím mají stále větší problémy. V amerických dětech se budují obrovské ambice, které se nepromítnou do reality, protože uspět skutečně nemůže každý. Kritické myšlení je často pro šťastný a naplněný život daleko důležitější. Je třeba také připomenout, že se tyto pojmy často zneužívají pro manipulování davy. Jakékoli nelichotivé nebo kritické názory jsou pak odsuzovány a považovány za odporující modernímu myšlení. To je ale velký omyl.

Zdroj obrázku: Freepik

Vsaďte na rovnováhu ve všem

Některé návody na šťastný život se opírají pouze o pozitivitu. Účinnost takového přístupu však rozhodně nebyla potvrzena žádnými studiemi. Nejde o to, abychom se obklopovali lidmi, kteří nás povzbuzují, ale nedávají nám žádnou kvalitní zpětnou vazbu a neumí nás i za něco zkritizovat. Rovnováha je zásadní.

Doporučený článek:  Jak nízká hladina testosteronu ohrožuje zdraví mužů?

Co by mělo být cílem osobního rozvoje?

Někdy se vývoj stává cílem sám o sobě a to není dobré. Cílem by vždy měly být nějaké konkrétní životní změny, například lepší vztah, lepší každodenní pohoda, efektivnější time management, snazší vycházení s lidmi nebo úspěch v práci. Mnoho lidí upadne do pasti toho, že se zaměří pouze na rozvoj, ale ne na konkrétní cíle.

Skutečná změna je vzácná

Změny, ke kterým dochází, jsou často velmi mělké a povrchní. Hluboká změna je možná, ale je obtížnější a vyžaduje více práce. Proto se to daří častěji, když máme dobrý důvod, proč bychom to chtěli udělat. Správná motivace je tedy vždy klíčem k úspěchu.

Zdroj: https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/why-positive-thinking-is-not-working/