Parní hrnec je nepostradatelný pomocník při zdravém vaření. Jeho čištění zvládnete v několika krocích

Máte doma parní hrnec? Pro mnoho domácností je to nepostradatelný pomocník, jelikož příprava pokrmů s ním je zdravější a potraviny si lépe zachovají chuť. Správnou péčí mu prodloužíte životnost na maximum. Stačí dodržovat pár jednoduchých, ale důležitých pravidel, aby parní hrnec plnil svou službu dlouhá léta.

Čištění provádějte po každém použití

Parní hrnec vyčistěte ideálně po každém použití. Rozeberte ho na ty nejmenší části, jaké jen můžete. Pokud mají jednotlivá patra vyjímatelná dna, pak je vyjměte a vyčistěte od všech nečistot. Z dílů s ohřívačem a programovými tlačítky také vyjměte všechny součástky a filtry. Většinu částí parních hrnců lze mýt v myčce na nádobí, ručním mytím jim ale znatelně prodloužíte životnost.

Dna a stěny vyčistěte kartáčem s tvrdými štětinami. Pokud jsou zbytky jídla přischlé a nejdou odstranit, namočte na chvíli části do vody s přídavkem jedlé sody. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a ještě jednou vydrhněte. Na ohřívači se často usazuje vodní kámen. Po několika použitích proto do hrnce nalijte roztok ze dvou sklenic vody a jedné sklenice octa a parní hrnec na 15–20 minut zapněte. Poté přidejte vroucí vodu a nechte dvě hodiny odstát před finálním opláchnutím.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte na zásobník

Po každém použití parního hrnce vyčistěte zásobník s vodou. Musíte ho vyprázdnit a poté naplnit teplou vodou s prostředkem na mytí nádobí. Pak ho důkladně vyčistěte. Ideálně se vyhněte veškeré chemii s výjimkou saponátu, protože by mohla kontaminovat potraviny, které v hrnci budete následně vařit.

Vařením v parním hrnci se v potravinách zachovává až o polovinu víc vitamínů a minerálů. Jelikož k tepelné úpravě nepotřebujete tuk, jedná se téměř o nezbytnost pro všechny, kdo chtějí žít zdravým způsobem života. Samotné vaření v páře je navíc až o třetinu rychlejší než to klasické ve vodě. Proto se rozhodně vyplatí si parní hrnec pořídit.

Zdroj: https://www.bosch-home.com/mt/service/get-support/cleaning-steam-cooker