Peroxid vodíku uzdraví orchidej a podpoří ji v novém kvetení

Peroxidu vodíku se lidově říká kysličník a používá se nejčastěji na dezinfikování ran, je součástí každé domácí lékárničky. Kromě toho najde využití i v domácnosti, protože má silné čisticí účinky. Málokdo tuší, že by se o tento přípravek měli zajímat též pěstitelé orchidejí. Stačí kapka a pomůže jim k bohatým květům, kromě toho chrání tyto citlivé rostliny před různými houbovými chorobami a škůdci. Jak peroxid vodíku bezpečně používat na orchideje, aby se jim lépe dařilo?

Zahradnický trik z lékárny

Říkáte si, že v zahradnických centrech nebo hobbymarketech ví vše o rostlinách a jejich pěstování? Většinou ano, ale existují pěstitelské triky, které znají jen nejzkušenější. Použití peroxidu vodíku je právě jedním z nich. Tento dezinfekční prostředek se prodává v každé lékárně, nejčastěji mívá koncentraci 3 až 10 procent. Pro použití na rostliny postačuje tříprocentní koncentrace, aby se orchidejím neublížilo.

Zdroj obrázku: Freepik

Při přesazování orchidejí

Kdy se peroxid vodíku využívá? První možností je přesazování, protože to je čas, kdy je možné rostlinu ošetřit tak, aby nehrozilo napadení houbovými nebo bakteriálními chorobami. Různé patogeny, vajíčka nebo zárodky se mohou skrývat v zakoupeném substrátu, proto se při vyjmutí rostliny z původního obalu doporučuje ošetření peroxidem vodíku. Tekutina se přelije do lahvičky s rozprašovačem a kořeny se roztokem postříkají. Tím dojde k eliminaci možné nákazy a šíření hniloby.

Zálivka s peroxidem vodíku

Kromě ošetření kořenového systému se může též přistoupit k zálivce s peroxidem vodíku zejména v době, kdy orchidej chřadne, nekvete nebo listy vadnou, žloutnou a opadávají. Peroxid vodíku se smíchá s vodou v poměru 1 : 4, každé dva týdny se roztokem dotčená orchidej zalije. Nadto se doporučuje zalévání každých 10 dní spodní metodou, kdy se kořenový bal ponoří na 15 minut do vody, která by podle znalců měla mít teplotu mezi 30 a 35 stupni Celsia. Jedině tak bude orchidej bujně kvést a dělat na okně parádu.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/using-hydrogen-peroxide-on-orchids-for-root-rot