Pěstování rajčat ve fóliovníku je praktické a výnosné

Kdo by nemiloval domácí rajčata? Jsou sladká a mají bohatou chuť, proto jsou pro všechny pěstitele velkou výzvou. Někteří je pěstují volně v záhonech nebo v nádobách, jiní zase volí skleníky, fóliovníky nebo fóliové tunely. Právě pěstování pod fólií je trend poslední doby, protože zelenina může ke svému růstu využít vzniklé mikroklima, úroda tak může být o poznání bohatší než při běžném zahradničení na záhonech. Jak v takovém případě postupovat a jak zajistit dostatečnou zálivku?

Zalévání není věda! Nebo je?

Říkáte si, že není nic snazšího než zalévání zeleniny? Zajistit rajčatovým keříkům sice není žádná věda, ale mnozí pěstitelé jdou z extrému do extrému. Zatímco jedni nechají pod fólií rostliny zahynout, jiní jim zase dávají vody přebytek a dochází k jejich hnití a úhynu. Při nesprávném zásobování vodou se navíc snižuje výhoda mikroklimatu a výnosy mohou být průměrné, nebo dokonce podprůměrné. Jak tedy udržet vláhu pod fólií v rovnováze, aby keříky prospívaly?

Doporučený článek:  Nejkrásnější květy podzimu: vřesy mohou zdobit domov rok co rok, má to však několik podmínek
Zdroj obrázku: Freepik

Méně často, ale hojněji

Ve fóliovém tunelu není třeba odlišovat fáze rostlin a podle toho kropit, naopak se doporučuje udržovat optimální teplotu a vlhkost. Vhodné je zalévat jednou za čtyři dny, přičemž zálivka by měla být o poznání hojnější než v případě záhonového pěstování. V letních parnech může dojít k vysychání půdy rychleji, proto je nutná každodenní kontrola stavu zeminy. Zalévat se musí odstátou a chladnější vodou, ale ne ledovou ze studny nebo vodovodního kohoutku.

Pěstování v tunelu je náročné na patogeny

Zalévat se musí přímo pod keřík ke stonku, aby se vláha okamžitě dostala ke kořenovému systému. Kapky vody se nesmí zachytit na listy nebo květy, protože může dojít k jejich zahnívání. Obdobně jsou rostliny při pěstování ve fóliovníku ohroženy různými druhy plísní, proto se doporučuje každodenní větrání. Pro eliminaci hmyzích škůdců se pak jeví nejvhodnější k rajčatům zasadit cibuli nebo česnek, protože jejich aromatické pachy odradí nezvané hosty.

Zdroj: https://www.espoma.com/fruits-vegetables/how-much-water-do-my-tomato-plants-need/