Pět skvělých tipů, jak využít kyselinu citronovou v domácnosti. Tenhle prášek dokáže hotové zázraky

Jedná se sice o kyselinu, ale při dodržení všech bezpečnostních pravidel není třeba mít obavy. Kyselina citronová je skvělým pomocníkem při pravidelném úklidu, ale také zázrakem při odstraňování opravdu zašlé špíny a nečistot. V jakých případech se vyplatí po ní sáhnout a s čím si poradí raz dva?

Bezpečná a ekologická kyselina

Oproti jiným organickým chemickým sloučeninám je kyselina citronová zcela bezpečná. Je samozřejmě nutné dávat pozor, aby rozpuštěná ve vodě nezasáhla oči a lidé s citlivou pokožkou by měli používat při práci ochranné rukavice, nezpůsobuje ale nebezpečné výpary, které by mohly vést ke zhoršenému dýchání, a nedráždí pokožku jako jiné chemické prostředky. Používá se nejen v chemickém, ale také v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. V domácnosti pak především pomáhá s úklidem a hygienickou čistotou. A kde najde využití?

Doporučený článek:  Účinky čajovníkového oleje lze využít na pokožku i v domácnosti

1.    Na odvápnění rychlovarné konvice

Jak snadno vyčistit rychlovarnou konvici? Tradičně se používá ocet, ještě lepší službu udělá kyselina citronová, která si poradí s vodním kamenem a usazeninami během krátké chvilky, navíc je ekologická. Přidávají se 2 lžíce kyseliny citronové do vody, stačí provařit, poté se konvice vypláchne čistou vodou.

2.    Pro dokonale čisté sklenice a hrnky

Kyselina citronová si poradí s vápenatými sedimenty i usazeninami od kávy a čaje ve sklenicích a hrncích. Stačí použít spolu s mycím prostředkem a umýt v ruce, případě přidat jednu lžičku do myčky.

Zdroj obrázku: Freepik

3.    Na vyčištění připáleného hrnce

Spálený hrnec? Stačí do něj nalít asi půl litru vody, přidat balíček kyseliny citronové (40 g), nechat provařit do uvolnění připálenin, poté hrnec umýt běžným způsobem.

Doporučený článek:  Mrazák uchová potraviny dlouho čerstvé, jeho používání má ale svá pravidla

4.    Pro čistou pračku

Oblečení z pračky zapáchá? Je čas vyčistit buben pračky kyselinou citronovou, stačí přidat dvě polévkové lžíce při praní, prádlo zbaví dokonale skvrn a buben bude čistý.

5.    Pro čisté ruce

Při práci v garáži nebo na zahradě, případně po sbírání borůvek se ruce ušpiní a barevné skvrny zůstávají na pokožce i po umytí mýdlem. I v tomto případě pomůže kyselina citronová, stačí si nasypat malé množství do dlaní, promnout a poté umýt jako obyčejně. Pokožka bude čistá bez podráždění.

Zdroj: https://greencitizen.com/blog/citric-acid-cleaner/