Mravenci podporují na zahradě přítomnost mšic. Vysadit lze rostliny, které je přirozeně vypudí

Dle názorů odborníků jsou mravenci spíše užiteční tvorové. Na zahradách provzdušňují a kypří půdu, zbavují zahradu zbytků mrtvých těl hmyzu a díky svým chodbičkám jsou velkými pomocníky při zavlažování hlubších vrstev půdy. Bohužel je zde i druhá strana mince. Mravenci žijí v symbióze s mšicemi, podporují jejich negativní vliv na rostliny. Mravenci také mohou sami svým chováním ničit naše rostliny. Proto je vhodné je ze zahrady postupně odehnat.

Jak mravenci škodí rostlinám?

Pokud si mravenci udělají mraveniště přímo pod rostlinami, je možné, že naruší jejich kořenový systém. Nejen že je půda u kořenů velmi jemná a rostlina se může celá vychýlit. V případě sazenic můžou mravenci jemné kořínky doslova zpřetrhat a rostlinu tak zahubit. Mravenci také velmi rádi přenášejí mšice z jedné rostliny na druhou a tím přispívají k jejich šíření.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se bezpečně zbavit mravenců?

Existuje mnoho způsobů, jak s mravenci na zahradě zatočit. Některé z nich nejsou moc humánní, a tak radíme využít některou z ekologických metod. Na mravence se doporučuje použít borax, ocet ve spreji, roztok z jedlé sody nebo prášku do pečiva, popřípadě můžete mravence zahubit koupelí ve vroucí vodě. Pokud se vám tyto drastické metody nelíbí, můžete použít jiný způsob. A to zasadit rostliny, které odpuzují mravence.

Doporučený článek:  Ani bláto, ani sníh zimním botám neublíží. Při správné péči budou stále jako nové

Rostliny, které mravencům nevoní

Mravenci nemají rádi aromatické rostliny, jako jsou máta, rozmarýn, levandule nebo majoránka. Nejúčinnější z nich je máta. Ta totiž vylučuje látky, které mravenci přímo nesnášejí. Pokud tyto rostliny zasadíte okolo zahrady, můžete počítat s tím, že mravenci se do zahrady nedostanou. Nejen že si zachráníte rostliny před mravenci a mšicemi, ale navíc si můžete v létě pochutnat na osvěžujícím drinku s mátou peprnou, pečených bramborech s rozmarýnem nebo bramborákem s domácí majoránkou.

Zdroj: https://kellogggarden.com/blog/insect-pest-control/natural-way-to-keep-ants-off-plants/