Pití a jídlo, zakázaná kombinace. Zažitým mýtům lidé stále věří a škodí si ještě víc

Bez jídla nelze žít, jelikož právě díky němu do těla dostáváme důležité látky pro fungování organismu. Zasytí nás, dodá vitamíny, minerály, sacharidy a mnoho dalšího. Bez čeho ale dále také nelze žít, to jsou tekutiny. Kdo jich má nedostatek, hrozí mu dehydratace a vážné zdravotní problémy. Pro řadu lidí je samozřejmě běžné dát si nápoj společně s jídlem. To ale jiní považují za špatné. Proč? Protože věří několika mýtům.

Problémy s trávením

Pití jakéhokoliv nápoje během jídla prý ztěžuje trávení. Jednoduše proto, že nápoj zamíří do žaludku, kde rozředí žaludeční kyseliny, které najednou nejsou až tak účinné. Pít by se tak podle zastánců této teorie nemělo při jídle, ale ani před ním nebo po něm. Jde však o rozšířený mýtus. Pokud by se žaludeční kyseliny opravdu až tak intenzivně zředily, nesměli bychom jíst ani polévky, omáčky, meloun či okurku, jelikož toto všechno je také plné vody, která by mohla kyseliny ředit.

Zdroj obrázku: Freepik

Zatěžování trávicího systému

Podle dalšího mýtu by se při jídle nemělo pít hlavně proto, že se rychleji zaplní žaludek, jídlo není tolik zpracováno žaludečními kyselinami a velmi brzy míří do střev. Ty tak mají s potravinami více práce, což vede ke zbytečnému zatěžování trávicího systému. Ani toto, ač to může znít logicky, není pravda. Lidské tělo funguje naprosto dokonale a dokáže si s jednotlivými složkami v žaludku poradit tak, že nejprve odcházejí tekutiny a samotné jídlo jde pryč až ve chvíli, kdy je dostatečně zpracováno.

Doporučený článek:  Mokré listí představuje riziko pro chodce i řidiče

Menší tvorba slin

Zde se zaměříme na pití alkoholických nápojů během jídla. Někdo si rád dá sklenku vína, jiný zase půllitr piva. Je to vlastně správné? Pro některé ne, jelikož trvají na faktu, že alkohol snižuje produkci slin. Ano, k tomu opravdu dochází, ale především v kombinaci s tvrdým alkoholem. Sklenice vína nebo piva postupně vypitá během jídla nemá na tvorbu slin nijak výrazný vliv. Ty se díky žvýkání jednotlivých soust tvoří v dostatečném množství a sklenka nápoje s trochou alkoholu tomu nezamezí.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/08/19/fact-check-drinking-water-while-eating-doesnt-cause-digestive-issues/3375622001/