Citrusové slupky pomohou vyčistit vodní kámen i skvrny

Úklid? Někteří lidé jej mají jako hobby, jiní se do něj musí nutit. Nehledě na to, do jakého tábora patříte, se vyplatí vyzkoušet triky, které jej usnadní a zrychlí. Jak vyčistit odolné skvrny, zbavit se vodního kamene nebo mastnoty z dřezu či linky? Nabízí se použití koupených prostředků z drogerie, které však bývají napěchované chemií a agresivními látkami, mnohem efektivnější je využít citronové slupky. Jsou odpadním materiálem, který nestojí nic, k tomu zcela ekologické a neznečišťující životní prostředí. Jsou účinnou variantou proti mastnotě, vodním usazeninám nebo odolným skvrnám. Jak je používat?

Doporučený článek:  Proti slimákům v zahradě lze bojovat jedlou sodou nebo pivem

Citrusová kůra nepatří do koše

Citrusy patří mezi zázračné ovoce, posilují obranyschopnost v zimě, ale k dostání jsou i v létě, kdy příjemně dochutí domácí limonádu nebo připravený drink. Využití najdou též slupky z citrusů, které jsou pomocníky při čištění zašlé špíny, usazenin a vodního kamene. Při použití v koupelně dodají lesk obkladům a dlažbě, své místo mají při bělení látek a textilu a výtečně zafungují při očistě mastnoty v kuchyni. Citrusy tak v rámci zero waste principu dokonale pomohou s úklidem, k tomu krásně provoní interiér.

Zdroj obrázku: Freepik

Návrat lesku v koupelně

Nečistoty, plíseň, zbytky mýdla a vodní kámen jsou největšími výzvami pro dokonale čistou koupelnu, ale citrusové slupky si s nimi hravě poradí. Kůrou se musí pouze otřít znečištěné povrchy nebo vyčistit s nimi sprchový kout či vanu, které trpí na vodní kámen. Při velkém znečištění je možné citrusové slupky rozmixovat na hladkou kaši a tou extrémně špinavá místa potřít. Po několika minutách se dočistí povrch pomocí houbičky.

Doporučený článek:  Domácí prostředky pomůžou vyčistit toaletu rychle a efektivně

Stop propoceným tričkům v podpaží

Bílé oblečení má styl a působí nadčasově, ale často šedne nebo trpí na skvrny v podpaží, které jsou způsobeny kombinací potu a použitých deodorantů. Pro vybělení bílého textilu stačí namočit prádlo spolu s citronovými slupkami do teplé vody a nechat několik hodin, nejlépe přes noc, působit. Na závěr se prádlo vypere běžným způsobem v pračce.

Pro likvidaci mastnoty a odolných skvrn

Mastnota ve dřezu? Odolné fleky na kuchyňské lince? I v těchto situacích je vhodnou volbou citrusová kůra ve spojení s octem. Příprava roztoku je snadná, do zavařovací láhve se vloží citrusové slupky, zalijí se octem a nechají se dva týdny louhovat, poté se směsí umyjí nebo pomocí rozprašovače ošetří dotčené povrchy.

Zdroj: https://www.ecowatch.com/creative-ways-to-use-citrus-peels-2654634620.html