Jarní řez připraví pivoňky na novou sezonu

Pivoňky jsou krásné rostliny, které mají bohaté květenství. Můžete si v zahradnictví koupit až 40 druhů těchto květinek, které se pak dále dělí na vytrvalé a dřevité. Jsou to dlouholeté rostliny, které nemají žádné zvláštní podmínky k pěstování. Je ale potřeba pamatovat na to, že také ony potřebují ošetření, díky kterému vám budou dělat radost dlouhou dobu. Jak o pivoňky pečovat právě v jarních měsících?

Pivoňka je rostlina, která se pěstuje nejen pro svou krásu

Pivoňku můžete použít nejen jako dekoraci, ale hodí se také k léčebným účelům. Květy rostliny jsou obrovské a mohou vám připomínat korunu. Průměr jednoho květu se může dostat až na 20 centimetrů. Pivoňky navíc krásně voní, hodí se tak i do parfémů. Plné růžové pivoňky jsou těmi, které mají vůni nejintenzivnější.

Doporučený článek:  Nenechte se napálit a poznejte pravý med už v obchodě. Skutečnou včelí pochoutku nic nenahradí

Pivoňky se liší nejen velikostí, ale také tvarem svých květů. Vytrvalá rostlina dokáže na jednom místě přežít až padesát let. Proto se řadí mezi dlouhověké rostliny. Aby tomu tak ale bylo, musíte jim zajistit vhodné podmínky k růstu a následnému kvetení. Jak se o ně starat v jarních měsících, kdy se zahrada připravuje na novou sezonu? Když se o ně postaráte, odmění se vám krásnými květy. Už v březnu můžete začít s řezáním nebo jejich přihnojováním.

Zdroj obrázku: Freepik

Starší a suché výhonky jednoduše odstraňte

Brzy na jaře je nutné rostlinu zastřihnout a také odstranit listy a výhonky, které jsou suché. Zbavíte tak rostlinu květenství, které by se již dále nerozvíjelo. Nedělejte to ale uprostřed sezony, kdy je rostlina v rozpuku. Nejdříve musíte dezinfikovat pracovní nástroje, protože mohou obsahovat plísně, které se pak snadno přenesou i na samotnou rostlinu. Používejte ostré zahradnické nůžky, které využijete ještě i jinak.

Doporučený článek:  Balkon bez květin je smutný. Pro každou stranu existují druhy, které si váš domov zamilují

Řez je pevný a rychlý. Dělejte ho asi ve výšce 1/3 délky výhonků. Odstraňte květenství staršího data a suché listy. Důležité pak bude rostlinu také hnojit, abyste jí dodali veškeré živiny, které k růstu potřebuje. Pivoňky mají rády přípravky, které jsou vhodné právě pro ně. Můžete tak vyzkoušet nejen chemická hnojiva, ale vytvořit si také své vlastní. Potřebují jen dostatek fosforu a draslíku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/peony/caring-for-peonies-in-spring.htm